Teknologji

Instagram "hackohet" sërish, miliona përdoruesve iu merren të dhëna personale

Hyp3r, një partner i besueshëm i marketingut të rrjeteve sociale Facebook dhe Instagram, ka qenë duke mbledhur fshehurazi të dhëna dhe ruajtur vendndodhje dhe të dhëna të tjera të miliona përdoruesve. Pasi ‘Business Insider’ informoi Instagram-in, kompania konfirmoi që Hyp3r (i stiluar si HYP3R) kishte shkelur politikat e saj dhe tani është hequr nga platforma, njofton lajmi.net. “Veprimet e HYP3R nuk u sanksionuan, por që shkelnin politikat tona. Si rezultat,

WhatsApp dhe Instagram do të ndryshojnë emrat, ky do jetë emërtimi i ri

WhatsApp dhe Instagram do të marrin emërtime të reja, si pjesë e një projekti të ri-emërimit të ‘Facebook’. Të dy aplikacionet do të njihen si “WhatsApp nga Facebook” dhe “Instagram nga Facebook”, transmeton lajmi.net. Masa e ndërmarrë është pjesë e një ndryshimi më të gjerë drejt lidhjes së tre aplikacioneve dhe sjelljes së tyre nën strumbullarin e ‘Facebook’, sipas ‘The Information’. Qysh kur ‘Facebook’ ka blerë të dy rrjetet popullore

BERK KYҪYK: VARËSIA NGA RRJETET SOCIALE!

Gjatë viteve 2009-2013 tema kryesore për ekspertët e rrjeteve-sociale dhe për psikologë të njohur në botë ishte “Varësia nga interneti” të cilët vazhdimisht deklaronin se kjo dukuri do të jetë më e theksuar pas vitit 2020, kjo gjë atëherë perceptohej si një rrezik jo fort serioz pasi që kishte shumë nga ata që pretendonin se kjo platformë është nën kontrollin e njerëzve pra nën kontrollin e vet përdoruesve. Por ja

Fillon “sezoni” i supermakinave të arabëve në Britani, këso makina u panë në Londër

Për çdo vit “pasanikët” e vendeve të Lindjes së Mesme si Arabia Saudite, Katari, Emiratet e Bashkuara etjj…, zgjedhin muajt e korrikut dhe gushtit që të reklamojnë superveturat e tyre në kryeqytetin e Britanisë së Madhe, Londrën. Anglezët e quajnë këtë “sezoni i superveturave”, derisa thuajse shumica e super veturave të parkuara kanë aksesorë që kushtojnë me mijëra euro. Këtë vitë po ashtu kjo dukuri vazhdoi. Nëpër rrugët e Londrës

Arsyet pse tani është koha më e keqe për të blerë një telefon të zgjuar

Jemi në mesin e verës dhe mbase mund të mendoni, të blini një telefon të ri. Por, nëse e shtyni blerjen edhe për pak kohë, do ia vlente. Duke filluar nga muaji shtator, për çdo vit, kompanitë më të mëdha si Apple, Google apo Samsung, i lansojnë modelet e tyre më të reja, transmeton Telegrafi. Sa i përket këtij viti, po flasim për iPhone 11, Pixel 4 dhe Galaxy Note

Ja sa shumë bakterie përmban telefoni

Prekja e telefonit në çdo rast, ka 18 herë më shumë baktere sesa butoni i shkarkimit të tualetit. Studimi i kryer disa kohë më parë nga një anglez, për mbrojtjen e konsumatorit, ka bërë me dije se telefonat celularë kanë deri në 39 herë nivelin e “pranueshëm” të baktereve dhe deri në 170 herë nivel maksimal të baktereve të rrezikshmeve. Telefoni celular është ideal për përhapjen e bakterieve të dëmshme

E zuri gjumi duke dëgjuar muzikë në kufje, zgjimi kishte pasooja të mëdha

Por, mjekët thonë se ai mund të kishte humbur totalisht dëgjimin në të dyja veshët. Për fat të mirë, studenti, ka marrë trajtimin e duhur në kohë duke parandaluar pasojat afatgjata të dëgjimit. Ai do të qëndrojë pesë ditë në Spitalin Universitar të Azisë në Taichung City në Tajvan, siç shkruan “Daily Mail”. Dr. Tian Huiji, drejtor i Departamentit të Otorinolaringologjisë në spital, i paralajmëroi njerëzit të mos përdorin kufjet

WhatsApp Pay po vjen këtë vit

WhatsApp do të lançojë një sistem pagesash në fund të vitit duke filluar me Indinë. Sipas Business Today, filiali i Facebook është duke testuar platformën e re në Indi që prej vitit të kaluar. Aplikacioni i komunikimit ka 400 milionë përdorues në Indi dhe 1.5 miliardë në mbarë botën. Ky lajm vjen pak javë pasi Facebook zbuloi zyrtarisht kriptomonedhën Libra e cila menaxhohet nga një organizatë e quajtur Libra Association

Kështu do të shpëtohen pasagjerët tash e tutje, në raste të prishjes së aeroplanëve, ska më frik dhe tmerr

Për ata që kanë frikë të udhëtojnë me aeroplan, për shkak frikës se gjatë udhëtimit do të ketë prishje ose rrëzim, më në fund një lajm i mirë për ta. Në videon më poshtë do shihni se si janë duke planifikuar të i shpëtojnë pasagjerët në rast të ndonjë problemi gjatë udhëtimi me këtë mjet transporti. Duket se kjo ide është shumë mirë e menduar dhe mbetet vetëm të realizohet.

FaceApp përgjigjet rreth shqetësimeve të privatësisë

FaceApp, aplikacioni që po bënë bujë të madhe ditëve të fundit, tani është përgjigjur rreth çështjeve të privatësisë. Shqetësimet ishin ngritur që FaceApp, ishte një aplikacion rus, që ngarkon fotot e përdoruesve në cloud – pa u bërë të qartë atyre se përpunimi nuk po ndodh në vend, në pajisjen e tyre. FaceApp pretendon se vetëm ngarkon fotot që përdoruesit kanë zgjedhur në mënyrë specifike për redaktimin. Testet e sigurisë