Te ndryshme

Mëngjes apo mbrëmje? Më në fund shkenca tregon se cila është koha e duhur për të bërë dush!

Shkenca zbulon kohën e duhur për të bërë dush! Gjeni tuajin Shumë njerëz pëlqejnë të fillojnë ditën e tyre duke bërë një dush në mëngjes, ndërsa disa preferojnë larjen menjëherë para gjumit. Më në fund shkencëtarët na tregojnë nëse koha kur ne bëjmë dush ka rëndësi dhe përfitime apo jo? Bie miti Nuk ka shkencë që vërteton se të bësh dush në mëngjes ose në mbrëmje është më mirë. Të

Ecja bën mirë për zemrën dhe mban larg trishtimin

Që ecja sjell shumë përfitime psikofizike, kjo dihet. Por braktisja e vetvetes në praktikën e ecjes, për të larguar trishtimin është një bekim. Përveç prodhimit të serotoninës, gjatë shëtitjeve aktivizohet edhe mekanizmi i neurotransmetuesve. Kundër depresionit dhe ankthit Shkenca gjithashtu konfirmon se ecja është aleati numër një kundër trishtimit. Ky aktivitet rekomandohet gjithashtu për ata që vuajnë nga sëmundje të tilla si depresioni dhe ankthi, madje edhe më mirë nëse

Pse nënat ndihen të lodhura: Të jesh nënë është sa të punosh dy puna e gjysëm, thonë hulumtimet!

Të gjithë e dimë se nënat nuk kanë asnjë ditë të lirë, as fundjavë, as pushim gjatë festave, as pushim vjetor! Dhe një studim i ri tregon se sa shumë në fakt punojnë nënat. Studimi i publikuar së fundmi, ka analizuar 2,000 nëna të fëmijëve mes 5 deri 12 vjeçdhe ka arritur në përfundim se nënat punojnë mesatarisht 98 orë në javë. Kjo është e barabartë me dy punë e

Pse burrat shqiptarë shkëmbejnë gjithmonë cigare, çfarë fshihet pas këtij zakoni

Ndoshta e keni vënë re se burrat shkëmbejnë me njëri-tjetrin cigare?! E gjitha kjo është një shenjë respekti i ndërsjelltë mes burrave shqiptarë. Për burrat, të cilët kryenin detyra shoqërore me rëndësi si: pjesëmarrja në kuvendet e fshatit ose të krahinës, angazhimi në zgjidhjen e konflikteve të shumëllojshme, administrimi i çështjeve ekonomike e socialkulturore të familjes ose i problemeve të veçanta të fisit etj, ishte gati e domosdoshme pirja e

Xhematit në varrim i qesin torte me hashash, në vend se të mërziten bëhen “dru”

Policia thotë se një funeral në Gjermaninë Lindore përfundoi me drogim të pavullnetshëm të pjesëmarrësve kur atyre iu servua aksidentalisht ëmbëlsira me hashash. Policia e Rostock tha pas varrimit në Wiethagen, ceremonia vazhdoi në një restorant për kafe dhe tortë, siç është edhe zakoni në Gjermani. Por pasi e hëngrën tortën, 13 persona patën mundime dhe marramendje dhe iu deshtë trajtimi mjekësor, raporton AP. Një hetim policor zbuloi se një

Kërkonte me detektor unazën e shokut, gjen thesarin e artë 500-vjeçar

Një kërkues metalesh në Irlandën e Veriut zbuloi një thesar të vërtetë me monedha ari 500-vjeçare ndërsa kishte dalë për të kërkuar për unazën e humbur të një shoku të tij. Paul Raynard shpërtheu në lot kur aparati i tij zbuloi një sasi ari me vlerë 100 mijë paund ndërsa ishte me pushime në Ballycastle në Irlandën e Veriut. 44-vjeçari gjeti plot 84 monedha, të cilat datonin në vitet 1500,

Cilat pelena janë më të mira për fëmijun tuaj? (VIDEO)

Prindërit e ardhshëm janë të lumtur për t’u përgatitur për pamjen e foshnjës. Një nga pikat e rëndësishme të dhuratës së foshnjës është zgjedhja e pelenave. Kjo nuk duhet të trajtohet me përbuzje: me një pelenë të mirë-zgjedhur nuk rrjedh, dhe në lëkurën e brishtë nuk duket intertrigo. Pra, si të zgjidhni pelena për të sapolindurit? Pëlhurë e lehtë reusable ose e disponueshme? Një pëlhurë e lehtë moderne reusable është

Hëngri 42 vezë për të fituar bastin me shokun, ajo që i ndodh më pas burrit është e rëndë

Një burrë ka vde.kur në përpjekje për të ngrënë 50 vezë pas një basti me një shok. Ata po vizitonin zonë e tregut Bibiganj në Uttar Pradesh të Indisë kur filluan të debatonin. Për të zgjidhur debatin, ata ranë dakord për një bast 22 paund se kush do ishte i pari që do hante 50 vezë. Policia raportoi se Subhash Yada sapo kishte filluar të hante vezën e 42-të kur

Si u bë ky 24 vjeçar miliarder brenda natës?

Ai është 24 vjeç dhe festoi me Rihannan dhe Bella Hadid. Ai shikon lojërat e basketbollit me Yao Ming. Eric Tse, i cili u diplomua kohët e fundit në shkollën prestigjioze Wharton të Financave të Universitetit të Pensilvanisë, iu dhuruan rreth 3.88 miliardë dollarë nga aksionet e kompanisë së familjes së tij. Prindërit e Tse janë të dy drejtorë ekzekutivë të Sino Biopharmaceutical Limited, dhe ata vendosën e i dhanë

Djalit pa martu i thonë BEQAR, vajzës pa martu i thonë KA MET N’DERË

Djalit që nuk është martu i thonë BEQAR, Vajzës që nuk është martu i thonë KA MET N’DERË. Burrat mes vete BISEDOJNË për gjëra të rëndësishme, Gratë LLOMOTISIN. Kur burrat flasin për ngjarjet shoqërore është LAJM, Kur flasin gratë është THASHETHEME. Nëse burri në familje është autoritativ, është KRYEFAMILJAR, Nëse gruaja është autoritative, I KA MARR FRENAT N’DORË. Nëse burri interesohet për gruan është XHENTELMEN, Nëse gruaja interesohet për burrin