Sport

Pas 818 ditëve, Real Madridi është mbi Barcelonën në tabelë

Real Madrid e filloi sezonin me fitore pasi mposhti Celta Vigon 3-1 në ‘Balaidos’, nga ana tjetër duke qetësuar trazirat që kanë kapluar klubin së fundmi. Rezultati ishte gjithashtu një ngritje e moralit, pasi siguroi që Real Madrid të jetë mbi rivalët e tyre Barcelonën në La Liga për herë të parë në 818 ditë. Hera e fundit që Los Blancos ishte mbi kampionin në fuqi ishte në fund të

Kosova e Shqipëria po organizojnë Kupë zyrtare të përbashkët në futboll

Në studion e emisionit “Favorit” në T7, sekretari i përgjithshëm i Federatës së Futbollit të Kosovës, Eroll Salihu, bëri të ditur se FFK-ja është duke bashkëpunuar me Federatën Shqiptare të Futbollit për ta themeluar një Kupë të përbashkët për klubet nga Kosova e Shqipëria.Tre vjet pas anëtarësimit në UEFA, Kosova është e gatshme ta shtojë edhe një garë tjetër në kuadër të garave të saj. Megjithatë, kjo do të jetë

Kosova e pa fat nisin me humbje Evropianin ne Bullgari

Kosova U16 në konkurrencën e femrave ka nisur me humbje Kampionatin Evropian, Divizionin B, që ka filluar sot në Sofje të Bullgarisë. Vashat e Kosovës kanë pësuar nga Sllovakia me rezultat 45:74 (8:12, 9:27, 14:14, 14:21). Astera Tuhina shënoi 14 pikë e bëri 11 kërcime, derisa Enisa Kamerolli realizoi 11 pikë e tetë kërcime. Ndeshja e ardhshme për Kosovën do të jetë të shtunën ndaj Izraelit, që sot ka pësuar

Djali i Arkanit: Mazrekaj, hajde në Beograd! VIDEO

I lindur në Austri por me origjinë nga Dukagjini i Kosovës bokseri Petrit Mazrekaj pa asnjë humbje deri më tash po bën përgatitjet për fitoren e radhës. Meci i tij i radhës ka zgjuar kureshtje të madhe pasi kundërshtatri i tij pritet të jetë Velko Razhnjatoviq, djali i kriminelit serb Arkanit. Përballja e Mazrekajt me Razhnjatoviqin është paraparë të mbahet më 31 gusht por ka gjasë të shtyhet për në

Të shikosh futboll është mirë për shëndetin: Shkencëtarët thonë se është njësoj si të bëni ushtrime për 90 minuta

Shkencëtarët nga Universiteti Leeds kanë analizuar gjendjen psikike dhe fizike të 25 fansave të futbollit gjatë tri ndeshjeve shumë të rëndësishme të futbollit. Ata panë se këta adhurues të “çmendur” të futbollit kryenin një lloj ushtrimi gjatë 90 minutave të ndeshjes, dhe rrahjet e zemrës ju rriteshin për 65%, shkruan Dailymail, transmeton Gazeta Express. Ky lloj “ushtrimi” është ekuivalent me një ecje apo vrapim prej një orë e gjysmë. Sipas

Shaqiri rrëfen për ditët e vështira në varfëri: Jetonim në një shtëpi pa nxemje, ruanim paratë t’i dërgonim në Kosovë

Tashti fiton milionat, është një nga emrat e mëdhenj të futbollit, por dikur ishte ndryshe. Xherdan Shaqiri bashkë me familjen, në të kaluaren, jetonin në kushte shumë të vështira, e këtë e thotë edhe vetë futbollisti i njohur. “Shtëpia jonë nuk kishte nxehje qendrore. Vetëm një oxhak të madh. Ishte një shtëpi shumë e vjetër në një fermë në Basel, ishte ashtu si ishte. As që më shkonte mendja për

Shanë turqit, dënohet ekipi serb

Federata Evropiane e Futbollit (UEFA), ka ndëshkuar ekipin e Partizanit të Serbisë dhe Lokomotiv Plovdiv të Bullgarisë, pas incidenteve të lidhura me racizëm në ndeshjet e Ligës së Evropës që janë zhvilluar javën e kaluar. Ekipi i Partizanit do të luajë dy ndeshjet e radhës në garën e UEFA-s me dyer të mbyllura, për shkak të qasjes raciste të mbështetësve të tij në ndeshjen me klubin turk Malatyaspor. Këtë ndeshje

Dalin pamjet nga përleshja e ish-trajnerit të Crvena Zvezdës në aeroplan

Ish-trajneri i Crvena Zvezdës, Ricardo Sa Pinto është arrestuar në Far, në një qytet në jug të Portugalisë. Ai u përlesh me një pasagjer tjetër në aeroplan, kështu që policia e arrestoi dhe e dërgoi në stacionin policor. Incidenti ndodhi në aeroplanin që ishte duke fluturuar nga Faro për në Porto. Pinto ishte në stolin e klubit serb në vitin 2013. Për shkak të gjithë kësaj, fluturimi është shtyrë. Tashmë,

Karateistët e Kosovës mposhtin ata të Serbisë, rrëmbejnë medaljen e bronztë në Evropian

Ekipi i karatesë së Kosovës e ka fituar medaljen e bronztë në garat ekipore të Kampionatit Evropian të Universiteteve për sportet luftarake, që po mbahet në Zagreb të Kroacisë. Ekipi i karateistëve kosovarë, i përbërë nga studentët e Universitetit të Prishtinës, Benjamin Shabani, Dren Hajdari dhe Valdrin Rashiti, fituan medaljen në disiplinën kumite. Ata mposhtën ekipet e Spanjës, Serbisë dhe Francës. Evropiani është duke u organizuar nga Federata Evropiane e

“Cërvena Zvezda” pritet me flamuj të Kosovës e të Shqipërisë në stadiumin e Helsinkit

Në ndeshjen që është duke u zhvilluar në Helsinki, mes skuadrës me po këtë emër dhe skuadrës serbe, Cërvena Zvezda, janë shënuar disa incidente. Nëpër rrugët e kryeqytetit finlandez janë shënuar incidente mes tifozëve të të dyja skuadrave, ndërsa raportohet të ketë ndërhyrë edhe policia e atjeshme. Ndërkaq, brenda tribunave, tifozët e “Zvezdës” kanë hasur në diçka që ndoshta edhe s’e kanë pritur kurrë. Në anën e tifozëve të skuadrës