Shqiperi

Bariu sulmohet nga ariu, transportohet me helikopter drejt spitalit

Një 45-vjeçar nga Kukësi që u sulmua nga ariu në malin e Gjallicës teksa kulloste bagëtitë, është transportuar me helikopter drejt Spitalit të Traumës në Tiranë, ku ndodhet jashtë rrezikut për jetën. Ekrem Onuzi mori plagë në kokë, shpatull dhe në këmbë që i shkaktuan hemorragji, ndërkohë që menjëherë pas njoftimit të banorëve të zonës në vendngjarje u nis një helikopter që mundësoi edhe transportimin e tij drejt Tiranës. “Menjëherë

Mediat në Shqipëri: Vetura e Albin Kurtit përfshihet në një aksident

Pak minuta më parë, për redaksinë e JOQ Albania u raportua një aksident në autostradën Tiranë-Durrës, pranë kthesës së aeroportit. Nga pamjet e dërguara, shihej një automjet tip “Volvo” që kishte goditur në anën e pasme një automjet policie. Burime ekskluzive për JOQ Albania bëjnë me dije se automjeti që është përfshirë në aksident është makina e liderit të Vetëvendosjes, kryeministrit të zgjedhur të Kosovës, Albin Kurtit. Të njëjtat burime

Macron: Shumica e vendeve ishin kundër Shqipërisë, hapja e negociatave vetëm për Maqedoninë e Veriut do të ishte e tmerrshme për rajonin

Presidenti francez Emmanuel Macron tha se shumica e vendeve ishte kundër hapjes së negociatave me Shqipërinë, por vetëm disa kundër Maqedonisë së Veriut. Ndarja e negociatave të pranimit me dy vendet e Ballkanit Perëndimor do të ishte veprim i rrezikshëm, u shpreh Macron duke thënë se vlerësonte progresin e deritanishëm të dy vendeve. Sipas Macronit, BE duhet të reformojë vetveten përpara se të flasë për zgjerimin. “Dëgjova dje, disa që

Dështimet e Edi Ramës për integrimin nuk janë dështime të shqiptarëve!

Këshilli Europian i tha JO hapjes së negociatave për anëtarësimin e Shqipërisë në BE. Gjermania formuloi një qëndrim më të butë, por Franca dhe Hollanda bashkë me Danimarkën e bllokuan propozimin gjerman për hapjen e bisedimeve të anëtarësimit me kushtet gjermane. Ato vunë veton dhe refuzuan një ceremoni me kushte për Tiranën zyrtare. Ishte një JO më e fortë se ajo e vitit 2016, 2017 e 2018. Ishte një JO

Djali i Sorosit: Europa ta pranojë që vuan nga Albanofobia

“Poshtë sipërfaqes, gjallon një paragjykim dhe racizëm ndaj shqiptarëve etnikë në Europën Perëndimore, që nuk mund të mos shihet si faktor në refuzimin e Shqipërisë dhe Maqedonisë Veriore në Këshill”, kështu shkroi në Twitter, Alexander Soros, djali i filantropisit të njohur, themeluesit të Fondacionit të Shoqërisë së Hapur pas refuzimit që Shqipëria, por edhe Maqedonia e Veriut morën për negociatat në BE. “Europa duhet të pranojë që vuan nga Albanofobia”,

Cakaj “përgënjeshtron” Zaevin: Zgjedhjet e parakohshme në Maqedoni, jo prej dështimit të negociatave

Në konferencën për mediat që zhvilloi në Ministrinë e Jashtme, Gent Cakaj u pyet për ngjarjen e fundit se Maqedonia e Veriut do të shkojë në zgjedhje të parakohshme për shkak të dështimit të hapjes së negociatave me Bashkimin Evropian. Është kryeministri Zoran Zaev që ka konfirmuar se do të propozojë që vendi të shkojë në zgjedhje. Por këtë qëndrim të Zaevit është përpjekur ta përgënjeshtrojë ministri i Jashtëm në

Edi Rama i bën një propozim Albin Kurtit

Pas marrjes së përgjigjes negative për hapjen e negociatave të Shqipërisë me Bashkimin Europian, kryeministri Edi Rama ka dalë sot në një konferencë për mediat. Gjatë konferencës, Rama është pyetur në lidhje me marrëdhëniet e tij me Albin Kurti, i cili fitoi zgjedhjet e Kosovës më 6 tetor. Rama është shprehur se do të takohen së shpejti me Kurtin, ndërsa theksoi se ka edhe disa propozime të reja për fituesin

Rama fajëson BE-në për mos hapjen e negociatave për anëtarësim të Shqipërisë

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka mbajtur një konferencë për media, pas refuzimit nga ana e Bashkimit Europian për hapje të negociatave për anëtarësim të Shqipërisë. Ai ka thënë se prej kohësh ka vendosur një pikëpyetje pikërisht se e ka parë qartë se ka një mospërputhje që do të shkojë në konflikt. Sipas tij, dje ai konflikt është shpalosur plotësisht. “Janë bërë përpjekjet maksimale për të arritur të marrim atë

Sali Berisha: BE vendosi, nuk pranohet hapja e negociatave për Shqipërinë as sot, as mot. Pikë!

Këshilli Europian nuk arriti një vendim në favor të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut, për hapjen e bisedimeve për anëtarësim. Lidhur me këtë çështje, ka reaguar ish-kryeministri Sali Berisha, i cili e ka cilësuar se mos hapja e negociatave është goditja më e rëndë politike për Shqipërinë në historinë e saj 30-vjeçare. Përmes një postimi në “Facebook”, Berisha shkruan se përgjegjësia për refuzimin e hapjes së negociatave bie mbi kryeministrin

Deklarata e fortë, Haradinaj: Gent Cakaj ka punuar kundër Kosovës

Ministri i Jashtëm në detyrë i Shqipërisë, Gent Cakaj sipas kryeministrit në detyrë të Kosovës, Ramush Haradinaj ka punuar kundër interesave të Kosovës. Deklaratën Haradinaj e bëri gjatë intervistës dhënë për Artur Zhejin, për emisionin “360 Gradë”, në RTV Ora. Ramush Haradinaj: Rezistoi Ditmiri (Ditmir Bushati, ish- Ministri i Jashtëm) të them të drejtën, nuk i di motivet e tij meqenëse ai rezistoi në një detyrë e cila ishte pengesë