Shkencë

Homoseksual lind apo bëhesh? Mjekët “plasin bombën” që askush s’e priste

Të gjithë e pranojmë se homoseksualët ekzistojnë, por pyetja që na mundon është lindin apo bëhen?! Kësaj pyetje i ka dhënë përgjigjur Richard C. Pillard, psikiatër në “Boston University School of Medicine”. Ai ka shpjeguar se: Homoseksualiteti, virtualisht, ekziston në çdo specie kafshësh, që është studiuar në mënyrë të vazhdueshme. Jam i bindur se është brenda secilit prej nesh, por varet se çfarë zgjedh. Ndërsa mjeku Alfred Kinsey ka publikuar

E bëjmë të gjithë! Ky është veprimi që vret më shumë se kanceri

Më shumë se kanceri dhe sëmundjet kardiovaskulare, njerëzit rrezikojnë vdekjen prej mënyrës së keqe të ngrënies. Është kjo ajo që thotë një studim i “Global Burden of Disease”, i publikuar në revistën shkencore ‘Lancet’, ku u analizua konsumi i 15 kategorive ushqimesh, bishtaja, fibra, drithëra integrale, produkte me omega-3, pije me sheqer, mish i kuq, kripë dhe yndyra shtazore, nga viti 1990 deri në 2017 në 195 shtete të ndryshme.

Me zbulimin e ri, kanceri në prostatë mund të shërohet brenda një jave

Pacientët me kancer në prostatë mund të shërohen brenda një jave me trajtimin e ri i cili po zhvillohet. Ekspertët kanë treguar se në testet të cilat janë duke i kryer të radioterapisë me doza të larta, tumorët po largohen brenda pak ditëve, transmeton Telegrafi. Sipas tyre, ky tretman përveç se do të shpëtojë shumë jetë, faktikisht do t’iu kursejë agjencive shëndetësore dhe pacientëve miliona euro. Trajtimi është duke u

Shkencëtarët zbulojnë si ta shërojnë ftohjen

Shkencëtarët besojnë se kanë gjetur një mënyrë për të shkatërruar virusin e zakonshëm të ftohjes dhe viruset e lidhura që mund të shkaktojnë paralizë. Në vend që të sulmonin direkt këto viruse, ato sulmuan proteinën themelore brenda vetë virusit me anë të së cilës ata riprodhojnë veten. Një eksperiment i kryer te minjtë dhe qelizat e mushkërive njerëzore lejoi mbrojtje të plotë kundër këtyre viruseve. Megjithatë, shkencëtarët amerikanë besojnë se

Temperatura shumë të larta, Japonia ka zgjidhje

Për herë të parë në histori Japonia ka testuar sistemin ftohës që prodhon dëborë artificiale. Ideja vjen për ta përdorur këtë sistem në lojërat olimpike verore që do të zhvillohen vitin tjetër në Tokio. Shkaktarë u bënë temperaturat e larta gjatë verës së kaluar nga ku vdiqën 65 persona. Ky sistem u testua gjatë një gare me kanoe por prova e parë nuk pati sukses. Shpërndarja e dëborës artificiale në

Këto baktere janë duke u bërë rezistente ndaj antibiotikëve

Doktorët me anë të eksperimenteve të bëra së fundmi, kanë vërejtur se disa lloje të rrezikshme të baktereve janë duke zhvilluar mekanizma të rinj specifikë për t’u bërë rezistues ndaj antibiotikëve, Sipas ekspertëve, ky zhvillim i baktereve mund të rezultojë në një situatë ku trajtimi i infeksioneve do të bëhet i pamundur, shkruan The Guardian, transmeton Gazeta Express. Shkencëtarët ne Britaninë e Madhe gjatë studimit të mostrave nga pacientë të

Shkencëtarët mbyllin debatin: Mësoni dy arsyet nga se lind homoseksualiteti

Homoseksualiteti lind nga një kombinim faktorësh gjenetikë dhe ambientalë. Ky është përfundimi i një studimi të shumëdebatuar, i kryer mbi një milionë e gjysmë persona nga një ekip ndërkombëtar kërkuesish. Sipas tyre, nuk ekziston vetëm një gjen që lejon parashikimin e sjelljes seksuale, por mijëra variante që kontribuojnë në mënyrë të kufizuar kundrejt ndikimit të ambientit dhe kulturës. Studimi i botuar në revistën Science, përfaqëson edhe kërkimin më të gjerë

Zbulohet origjina e homoseksualitetit?

Një studim i fundit e ka kundërshtuar teorinë sipas së cilës, ekziston vetëm një gjen, i cili është përgjegjës për homoseksualitetin, shkruan The Guardian. Ky studim është një nga studimet më të mëdha, i cili ka ardhur në përfundim që në kompleksitetin e faktorëve që ndikojnë në sjelljet homoseksuale, nuk ekziston vetëm një gjen përgjegjës, por disa variacione të gjeneve që e bëjnë ndryshimin. Studimi i publikuar në revistën shkencore

Shqipëri: Pas kërkimeve të përbashkëta shqiptaro-amerikane gjenden 22 amfora 2500 vjeçare

Një sasi amforash të paktën 2500-vjeçare janë gjetur në një thellësi 40-60 metra në afërsi të bregdetit shkëmbor të Karaburunit në Shqipëri. 22 amforat me grykë të ngushtë dhe dy-mbajtëse u gjetën gjatë kërkimeve të bëra nga anija e kërkimit shkencor ”Hercules” në kuadër të projektit të përbashkët shqiptaro-amerikan të arkeologjisë nënujore. Sipas arkeologëve të projektit, amforat që përdoreshin për verë dhe vaj besohet të jenë të tipit Korinth A

Lind foshnja e parë nga një nënë me mitër të transplantuar nga një donore e vdekur

Foshnja e lindur nga një nënë, që e ksihte mitrën ë transplantuar nga një donore e vdekur, shënon rastin e parë të tillë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Transplanti i organit të uterusit, ka filluar të bëhet kohëve të fundit për t’iu mundësuar femrave, të cilat nuk mund të bëjnë fëmijë, shkruan Dailymail, transmeton Realiteti. Mirëpo rasti i foshnjës së lindur në qershor është më i veqant, sepse nëna