Shendetesi

Masat për t’u mbrojtur nga virusi kinez

Më 7 janar autoritetet kineze kanë konfirmuar se kanë identifikuar virusin “koronavirus”. Që nga atëherë ky virus është përhapur edhe në shtetet tjera, si në SHBA, në Tajlandë, në Japoni e në Republikën e Koresë. As Kosova nuk është imune ndaj tij, për këtë edhe kanë filluar të merren masa nga institucionet në vend. Në shumë shtete të botës ka filluar të përhapet virusi kinez “koronavirus”, i cili deri tani

6 ushqimet që duhet të hamë kur jemi të mërzitur

Trishtimi në këto ditë të ftohta dimri me temperatura të ulëta është sigurisht një nga ato gjendjet e përditshme, thuajse të pashmangshme. Por, ne mund ta mposhtim lehtësisht këtë situatë duke sjellë përbërësit e duhur në tryezë që e luftojnë mërzitjen. Natyrisht, lista është e gjatë, por ne jemi fokusuar tek ata që janë fantastik për qiellzën tonë… Fillojmë! Çokollatë Është gjithmonë e mirë për shëndetin dhe sidomos për gjendjen

Largojini menjëherë këto ushqime nga frigoriferi, shkaktojnë kancer

Ai ka zgjuar kureshtjen e të gjithë shqiptarëve me prezantimin e formulës “magjike” mbi shërimin e disa sëmundjeve pa ilaçe dhe të jetuarit deri në 140 vjeç, duke u ushqyer shëndetshëm dhe duke medituar. Madje, disa pacientë të tij kanë dëshmuar që ai i ka shëruar për një kohë fare të shkurtër. Por për të treguar më shumë se si të ushqehemi shëndetshëm, Hetem Ramadani ishte sot në emisionin “Rudina”.

Virusi kinez nuk përbën rrezik ndërkombëtar, vlerëson OBSH’ja

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) ka vendosur se koronavirusi i përhapur në Kinë dhe disa vende të tjera, për momentin nuk përbën emergjencë shëndetësore publike me shqetësim ndërkombëtar. Një komitet ekspertësh të OBSH-së nuk panë arsye për një deklaratë të tillë, megjithatë nesër do të zhvillojnë një takim. Virusi që shkakton simptoma të ngjashme me pneumoninë është përhapur, gjithashtu, në Japoni, Filipine, Korenë e Jugut, Tajvan, Tajlandë dhe SHBA. Kosova

E keni dëgjuar më parë? Ja cila është historia e operacionit që zgjati 23 orë

Në vitin 1987-1987 në Poloni është kryer një operacion (më i gjati në histori), transplant zemre, që ka zgjatur 23 orë. Ky transplant, është ndër operacionet më të suksesshme që janë kryer ndonjëherë në mjekësi, dhe është bërë nga kirurgu polak Zbigniew Religa. Në fotografi shihet kirurgu polak që vazhdon të ndjekë nga afër gjendjen e pacientit në një monitor, ndërsa asistenti i tij nga lodhja fle në dysheme. Mjeku

Lajm i madh, mjekët izraelitë thonë se kanë zbuluar ilaçin kundër diabetit

Një ilaç i ri,i cili është duke u zhvilluar në Izrael, mund të jetë përgjigjja për trajtimin e shkaktarit kryesor të diabetit të tipit 2, rezistencës ndaj insulinës. Sipas bashkëthemeluesit të qendrës “BioPharma”, prof.Mottie Chevion, pjesa unike e këtij ilaçi, të quajtur Zygosid-50, është që e anulon rezistencën ndaj insulinës. “Ky është një ilaç anti-diabetik”, tha ai gjatë një interviste për gazetën “Jerusalem Post”. Ai sqaroi se shkaktari i diabetit

Doktorët që braktisën vendin, flasin për kushtet në Gjermani

Ishte pikërisht viti 2019, ai që qindra të rinj, veçmas infermierë e doktorë, ia mësyjnë Gjermanisë, ndonëse ky trend rritej nga muaji në muaj, kjo nuk përbënte edhe shumë shqetësim për politikanët tanë. E në anën tjetër, mungesa e doktorëve e infermierëve sa shkon duke u rritur ne institucionet shëndetësore. Edhe Ariana Kelmendi, nga komuna e Skenderajt, ka pasur fatin të punësohet në një klinikë në Gjermani, ndonëse kur nisi

Në QKUK kryhet një operacion i rrallë

Kirurgët e Klinikës së Kirurgjisë Vaskulare të Qendrës Klinike Universitare të Kosovës (QKUK), në bashkëpunim me anesteziologët e Klinikës së Anestezionit, kanë realizuar me sukses një ndërhyrje komplekse kirurgjike për të trajtuar një zgjerimin enorm (aneurizëm) të arteries karotide të brendshme në qafë. Sipas njoftimit nga QKUK, sëmundja është shumë e rrallë, sipas evidencës në librat e Klinikës së Kirurgjisë Vaskulare kjo është ndërhyrja e parë e këtij lloji e

Mielli i bardhë po shkakton kancer dhe sëmundje të zemrës

Mielli i bardhë është një substancë shumë e rafinuar që përdoret në një larmi ushqimesh të përpunuara dhe produkte të pjekura sepse është e lehtë, e ajrosur dhe e lirë Për fat të keq, mielli i bardhë i rafinuar është plotësisht i zhveshur nga vlera ushqyese e tij, pa vitamina, minerale ose yndyra. Çfarë është mielli i rafinuar i bardhë? Kur bëhet mielli i rafinuar i bardhë, kompanitë heqin krundet

Që të keni shëndet të mirë duhet të bëni 10 mijë hapa në ditë

Aplikacionet e fundit na mundësojnë që të numërojmë hapat që kryejmë çdo ditë, me shpresën se ky lloj aktiviteti fizik përmirëson shëndetin. Ekspertët kanë rekomanduar gjithnjë që njeriu duhet të kryejë aktivitet fizik çdo ditë dhe të paktën të kryejë disa mijëra hapa. A mjaftojnë 10,000 hapa për të përmirësuar shëndetin? A duhet të ecni më shumë apo më pak? Në këtë artikull të AgroËeb.org do të mësoni më shumë