Religjion

Mallkuar ai që mban dy gra, ose ai që martohet me kunatën: Del dokumenti i kishës me 21 mallkimet

Në fondin e dokumenteve të krijuara prej Arqipeshkvisë së Shkodrës, bie në sy një tekst ku radhiten 21 mallkime për përditshmërinë e njerëzve. Ai mban titullin dygjuhësh “I scomunnicati nel Giovedi Santo” përkthyer në shqip si: “Mallëkimet qi lëshon ipeshkëpi t’Eiten e Madhe”. Dokumenti u publikua sot nga Drejtoria e Përgjithshme e Arkivave ku numërohen 21 mallkime që Kisha Katolike i adresonte ndaj atyre që binin në mëkat. Postimi i

QINDRA MIJËRA EURO DËME DHE RREZIKU I SHËNDETIT, ANA TJETËR E SKANDALIT TË BIK-UT ME KURBANË

Pos rrezikut të shëndetit publik nëse mishi i prishur i kurbanëve të BIK-ut do të shpërndahej, në këtë skandal të BIK-ut që e ka zbuluar Insajderi përllogariten edhe qindra mijëra euro dëme. Insajderi sjell anën tjetër të biznesit milionësh të BIK-ut më kurbanë Qindra mijëra euro dëme dhe rreziku i shëndetit, ana tjetër e skandalit të BIK-ut me kurbanë Në fillim të javës Insajderi raportoi se Bashkësia Islame e Kosovës

E vërteta e islamizimit të shqiptarëve në Perandorinë Osmane, konvertimi me dhunë është një mashtrim i madh

Nga: Nexhmedin Spahiu Në literaturën tonë dhe literaturat ballkanike e, madje, edhe evropiane, emri turk përdoret edhe për ushtarët osmanë dhe emri Turqi po ashtu përdoret jo vetëm për të emërtuar shtetin modern të krijuar nga Mustafa Kemal Ataturku (1881-1938), po edhe Perandorinë Osmane (1299-1923). Ky është një gabim i pafalshëm, andaj për t’i ikur keqkuptimit, duhet të sqarohemi që në fillim. Përse osmanët arritën të krijojnë një perandori dhe

Ish-zyrtari i EULEX-it tregon kush i financon xhamitë e Kosovës

Simo Pietiläinen është një avokat finlandez i cili kishte punuar në misionin e EULEX-it në Kosovë. Ai ka rrëfyer për një gazetë finlandeze, përvojën e tij katër vjeçare në Kosovë. Avokati finlandez ka thënë se shtetet si Katari dhe Turqia, e kanë rritur ndikimin në Kosovë. Sipas tij, për çështjen e islamizimit, këto dy shtete po i financojnë xhamitë që ndërtohen në Kosovë. “Turqia ka forcuar vazhdimisht pozicionin e saj,

Besimtarët muslimanë nga rajoni gati për kryerjen e Haxhit, më së shumti shkojnë nga Kosova

Si në vendet tjera në mbarë botën, edhe në vendet e rajonit besimtarët muslimanë shprehin interesin e tyre për të kryer Haxhin. Qindra haxhinj nga Maqedonia e Veriut, Shqipëria dhe Kosova gjatë javës së ardhshme të ndarë në grupe do të nisen për në vendet e shenjta për të kryer një nga pesë kushtet e fesë Islame. Sipas të dhënave të Anadolu Agency (AA) të siguruara nga institucionet fetare në

Gashi: Feja dhe kombi si trupi e shpirti

Pyetjes së shpeshtë dhe shumë të diskutuar se a duhet të vihet përpara kombi apo feja, hoxha Drilon Gashi, njëherësh studiues i fesë islame, në një intervistë për Rubikon të KTV-së i përgjigjet duke e krahasuar mishin dhe shpirtin e njeriut. Sipas tij, këto të dyja janë një dhe nuk mund të ndahen e as të vendosen njëra para tjetrës. “Vatani nuk është vetëm një copë tokë, sipas Kuranit. Në

Sipas hoxhë Gashit, edhe ateistët mund të shkojnë në xhenet

Edhe ateistët mund të shkojnë në xhenet. Shpjegimin e kësaj, hoxha Drilon Gashi e jep duke thënë se ka dy lloje ateistësh, ata që bëjnë keq dhe ata që nuk bëjnë. Sipas tij, ateistë apo jo, “Zoti i arsyeton të gjithë në ditën e gjykimit”. “Kemi dy lloje të ateistëve. Ateistët të cilët nuk e lëndojnë askënd tjetër, janë të mëshirshëm, nuk bëjnë krime, janë të moralshëm, e kërkojnë të

Gashi thotë se burri dhe gruaja janë të barabartë sipas Kuranit

Drilon Gashi, studiues i fesë islame, ka thënë se gruaja dhe burri janë të barabartë sipas Kuranit. Sipas tij, në Kuran gjëja e parë që përmendet në raste të problemeve në familje, është këshilla. “Kurani këtu (në një ajet kuranor) flet për një grua e cila dëshiron ta tradhtojë burrin e vetë dhe me bë kurvëri, me prish familjen dhe të ardhmen e fëmijëve. Në këtë rast Kurani e përdor

Gashi thotë se sulmet e 11 shtatorit më së shumti dëmtuan myslimanët

Sipas hoxhës Drilon Gashi, sulmet terroriste të 11 shtatorit 2001 në SHBA dëmtuan më së shumti myslimanët. Pas këtyre sulmeve, hoxha thotë se nisën karikaturat me figurën e profetit Muhamed dhe nisi rritja e ateizmit pikërisht në vendin ku shihet si “burim i islamit”. “Qeveria e Shteteve të Bashkuara të Amerikës pas 11 shtatorit e këndej mori shumë iniciativa dhe operacione ushtarake, masa ekonomike, presion politik ndaj ‘shteteve islame’, po

Hoxhë Gashi: “Më shumë se gjysma e rinisë shqiptare promovon frymën vehabiste”

Hoxha Drilon Gashi në Rubikon të KTV-së ka thënë se doktrina vehabiste është investim monetar i sjellë direkt nga Saudia. “Saudia me paret e veta, me naftën e saj, shtriu krahët e vetë edhe në shtetet e gjirit dhe deri në vendin tonë. S’ka dyshim që ky diskurs fetar ka ndikuar në shtetet arabe, por edhe në vendin tonë me të madhe, janë shpërndarë libra falas, me qindra mijëra video