Rajoni

Vucic: Shpikja e zarfeve me helm për ta dërguar Pacollin në Parlament

Duke folur për helmimin e dyshuar të zyrtarëve të KQZ-së me zarfet me votat e ardhura nga Serbia, Aleksander Vucic tha se s’ka asgjë të vërtetë aty. “Njëra është që Lista Serbe ka marrë numër aq të madh të votave në Kosovë, kjo ka vepruar në mënyrë shumë infektuese tek ta. Ndërsa infeksioni i dytë ka të bëjë me llogaritjet e tyre nëse do ta fusin edhe partinë e Pacollit”,

Vuçiq jep shenja të dorëzimit: Nuk mund t’i gënjej më serbët për Kosovën

Presidenti serb, Aleksander Vucic, ka deklaruar sot se ai nuk mund të vazhdojë ta gënjejë popullin e tij në lidhje me çështjen e Kosovës Vucic në një intervistë për ‘Tanjug’, ka folur për çështjen e Kosovës duke deklaruar se ai nuk mund t’i gënjejë serbët se çdo gjë në Kosovë është e Serbisë. Sipas tij, jo çdo gjë në Kosovë është e Serbisë dhe se zgjidhjet e lehta çojnë serbët

Drejtori i policisë në Serbi: Jemi të gatshëm të ndërhyjmë në Kosovë

Drejtori i Policisë së Serbisë, Vladimir Rebic, thotë se autoritetet serbe janë të gatshme të ndërhyjnë në Kosovë nëse, siç e quan ai, “do të ndodhë një eksod i popullit serb”. Rebic thotë se policia serbe kishte njohuri që Njësia Speciale do të zhvillonte aksione në veri të Kosovës sot gjatë orëve të para të mëngjesit Ai i i tha RTS-së se 24 automjete të blinduara kishin hyrë në pjesën

Asnjë ministër nga lista serbe, Vuçiç “kër*cënon” hapur Albin Kurtin

Albin Kurti e ka bërë të qartë se nuk e do Listën Serbe në qeverinë e tij. Kreu i Vetëvendosjes ka thënë se pjesë e qeverisë, duke respektuar dhe Kushtetutën do të jetë dhe një ministër serb, por jo nga Lista Serbe. Këtë deklaratë e komenton duke “kërcënuar” presidenti serb, Aleksandër Vuçiç. “Nuk e respektoni dikë që ka marrë 95 për qind në kuadër të popullit të vet, por do

Vuçiq tallet me helmimin e anëtarëve të KQZ-së në takim me ambasadorin rus

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, është takuar gjatë ditës së sotme me ambasadorin rus, Alexander Bocan-Harchenko, ku kanë shfrytëzuar rastin të flasin edhe për Kosovën. Vuçiq dhe ambasadori rus kanë folur edhe për helmimin e 26 anëtarëve të KQZ-së, ku 11 prej tyre janë duke u trajtuar në QKUK. Presidenti i Serbisë ka ironizuar duke thënë se nuk e kishte ditur më parë se ekziston helm etnik. Vuçiq ka thënë

Pranoje Kosovën”, kërkesa që e ka djersitur Vuçiqin në takim me njeriun e Trump

Java që po shkon është përcjellë me një prej zhvillimeve më të rëndësishme sa i përket dialogut për normalizim të raporteve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. Në Prishtinë e Beograd ka qëndruar i dërguari i posaçëm i presidentit të SHBA’së për bisedimet Kosovë-Serbi, Richard Grenell. Derisa për takimet në Kosovë nuk është dhënë ndonjë detaj, përveç atij që palët të rikthehen sa më shpejtë në dialog, për takimin që ka pasur

SERBIA LOBON EDHE TE SHTETET QË HERËN E FUNDIT VOTUAN PRO KOSOVËS NË INTERPOL

Delegacioni shtetëror i Kosovës për Interpolin, potencialisht po shkon në udhëtimin e tij të fundit zyrtar, megjithëse paraprakisht është paralajmëruar se gjasat për anëtarësim janë zero. Në prag të Asamblesë së Përgjithshme të Interpolit, që mbahet në Kili nga 15 deri më 18 tetor, ktv, bazuar në fjalët e një prej zëvendëskryeministrave, shkruan se Kosova nuk e ka të sigurt as mbështetjen e disa shteteve që e kanë njohur. Me

Bërnabiq qahet pas paralajmërimit të Kurtit për reciprocitet të plotë ekonomik

Kryeministrja e Serbisë, Ana Bërnabiq, ka thënë se qëndrimi i kreut të Vetëvendosjes, Albin Kurti, për një reciprocitet të plotë ekonomik, politik dhe tregtar me Serbinë në vend të taksës 100 për qind, është paralajmërim i qartë për vazhdimin e shkeljes së marrëveshjes për tregti të lirë në Evropën Qendrore (CEFTA). “Nëse ata veprojnë sipas paralajmërimeve, pa marrë parasysh a e heqin apo jo taksën 100 për qind, kjo është

Dialogu, Vuçiq në gjendje “shoku” pas takimit me emisarin e Trumpit

Këshilltarja për media e presidentit të Serbisë, Suzana Vasiljevic, ka dhënë detaje rreth takimit që Aleksander Vucic ka pasur me emisarin e Trumpit për dialogun Kosovë-Serbi, Richard Grenell. Ajo ka thënë se një takim i tillë ka qenë jashtëzakonisht sfidues, megjithatë ka thënë se nuk mund të lëshohet në detaje, rreth asaj që është biseduar. Vasiljevic ka thënë se në dhjetë minutat e parë në takim kanë qenë kokë më

Erdogan: Turqia do ndihmojë në ndërtimin e autostradës Sarajevë-Beograd

“Unë besoj se (autostrada) do të kontribuojë në përmirësime dhe zhvillime shumë të rëndësishme midis Serbisë dhe Bosnjë e Hercegovinës”, tha Erdoğan pas samitit trilateral Turqi-Bosnjë e Hercegovinë-Serbi në Beograd. Presidenti turk, Recep Tayyip Erdoğan, ka deklaruar se autostrada Sarajevë-Beograd do të ketë ndikim në zhvillime “shumë të rëndësishme” midis Serbisë dhe Bosnjë e Hercegovinës, raporton Anadolu Agency (AA). “Unë besoj se (autostrada) do të kontribuojë në përmirësime dhe zhvillime