Opinion

Pse Amerika duhet ta udhëheq sërish botën

Shkruan: Joe Biden Besueshmëria dhe ndikimi i SHBA-së në botë, është zbehur qëkur presidenti Barak Obama dhe unë u larguam nga detyra më 20 janar 2017. Presidenti Donald Trump, ka tallur dhe në disa raste braktisur aleatët dhe partnerët e Amerikës. Ai ka shpërfillur profesionistët tanë në komunitetin e inteligjencës, diplomaci dhe ushtri. Ai ka inkurajuar kundërshtarët tanë, dhe ka shkatërruar mekanizmat tanë ndikues, për t’u përballur me sfidat e

A do të bëhet Glauku hero i vërtetë i 450.000 qytetarëve që votuan për ndryshim?

Po, po e kërkoj kokën e Glauk Konjufcës. Tashmë secila fjalë është e tepërt. Kompromisin e parë do ta bëjë ai subjekt politik, ose ai njeri, që e do ndryshimin, që e do PAN’in në opozitë, që e do Presidentin në pension. E unë jam i bindur që këtë e do më shumë VV’ja sesa LDK’ja, prandaj ata duhet ta bëjnë hapin e parë Shkruan Berat BUZHALA Nuk është shumë

Mirupafshim Shqipëri! Unë po iki!

Nga Silvana Begaj Faik Konica: “Në qoftë se Shqipëria do të vdiste ndonjëherë, atëherë në epitafin e saj do të duhej të shkruhej: Shqipëria lindi nga Zoti, shpëtoi nga rastësia, vdiq nga politikanët”. Po lë familjen, po lë shokët e shoqet, po lë diellin, po lë kafen time të preferuar, po lë kujtimet dhe me to po lë dhe gjysmën time! Po e lë se do vij prapë ose se

“The New York Times”: Ja çka duhet të bëjë Kurti për të shmangur qeverinë e pakicës

he New York Times”: Për të shmangur qeverinë e pakicave, Kurti do të ketë nevojë edhe për mbështetjen e partive më të vogla Gazeta amerikane “The New York Times”, i ka kushtuar një artikull situatës aktuale politike në Kosovë. Mediumi ka bërë të ditur se presidenti i Kosovës Hashim Thaçi, e ka dekretuar kryetarin e Lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurtin si mandatar për kryeministër të Kosovës. Kurti ka edhe 12 ditë

Akuza dhe ‘goditje’ financiare ndaj biznesit të Thaçëve

Përveç afërsisë fizike, Presidenti Thaçi ka edhe afërsi familjare me firmën “Geo-Mineral”. Ajo udhëhiqet nga Agim dhe Idriz ThaçiAkuzat ndaj biznesit të familjes Thaçi Rreth 500 metra larg Zyrës së Presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi, pranë rrugës ‘UÇK’ të kryeqytetit ndodhen zyrat qendrore të një firme me kapital afër gjysmë-milioni euro. Përveç afërsisë fizike, Presidenti Thaçi ka edhe afërsi familjare me firmën “Geo-Mineral”. Ajo udhëhiqet nga Agim dhe Idriz Thaçi.

Koncentrimi i pushtetit absolut në duart e Kurtit, nuk është thirrje për ç’kapjen e shtetit

“Koalicion, do të thotë edhe bashkëqeverisje, andaj koncentrimi i pushtetit në duart e Kurtit, nuk është ajo thirrja për ç ‘kapjen e shtetit por ndikimi i tij nw pushtet absolut, prandaj ne si LDK, po e mbrojmë vetëm demokracinë, duke dashur bashkëqeverisje, ndryshim të madh dhe përgjegjësi në detyrë. Ne rrimë edhe në opozitë, tek e fundit”, ka thënë Valentina Bunjaku Rexhepi nga LDK . Kreu i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin

Thaçi-stët brenda LVV-së dhe LDK-së po e pengojnë arritjen e koalicionit

Takimet e shumta, të ditëpërditshme e të javë përjavshme të zyrtarëve të LDK-së dhe Vetëvendosjes, nuk sollën ndonjë rezultat konkret në raport me qeverinë e re. Ata, si duket, nuk po arrijnë të merren vesh rreth ndarjes së përgjegjësive në qeverinë e re. Sido që të jetë, siç çdo gjëje që iu vjen fundi, edhe pritshmërive për qeverinë e re, po ashtu duket se iu erdh. Presidenti Thaçi, gjatë një

Gafa e Bild që i nxorri bllof të gjithë

Nga Andi Bushati Një shaka prej mediaje bulevardeske e tabloidit gjerman Bild, që publikoi dhe fshiu brenda disa orësh artikullin ku hidheshin dyshime mbi financimet ruse të PD, ka nxjerrë edhe njëherë në pah hipokrizinë e barrikaduar të bipartizanizmit tonë. Rilindasit, duke haruar të shkuarën e afërt, përjetuan për pak orë një lumturi orgazmike duke ngritur lart gazetën që tani po groposte Bashën. Krejt në të kundërt, demokratët filluan t’u

Thaçi se mohoi mundësinë që LDK-së t’ia jap mandatarin, por çfarë thotë Kushtetuta

Që nga fundi i vitit të kaluar, Kosova ende nuk e ka formuar ende qeverinë, kjo për shkak që Lëvizja Vetëvendosje nuk po mundet të gjej gjuhën e përbashkët me Lidhjen Demokratike të Kosovës. Ndërsa, sot Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi para mediave vendore nuk e ka përjashtuar mundësin se nëse Vetëvendosja nuk arrin që të bëjë qeverinë, atëherë mandatarin mund t`i kaloj Lidhjes Demokratike të Kosovës. Lidhur me këtë

VV dhe Albin Kurti dëshirojnë ta forcojnë shtetin, kurse LDK dhe Isa Mustafa ta kapin pushtetin

Albin Kurti dhe Isa Mustafa Vetëvendosja e Albin Kurtit aktualisht është partia më dinjitoze dhe më e pastër në Kosovë, ndaj edhe duhet ti krijon të gjitha mundësitë me zbatimin e programit të saj qeverisës LDK dhe Isa Mustafa nëpërmjet obstrukcioneve synojnë ta detyrojnë VV dhe Albin Kurtin si fitues të zgjedhjeve dhe si mandatar për formimin e Qeverisë së Re, në mënyrë që mandatare të bëhet LDK. Shqiptarët e