Maqedoni

Muhamed Zeqiri humbë personin më të dashur (FOTO)

Deputeti dhe nënkryetari i LSDM-së, Muhamed Zekiri ka humbur njërin nga personat më të afërt. Nga jeta është ndarë nëna e Muhamed Zekirit, Arife Zekiri. Zekiri ka njoftuar në profilin e tij në facebook këtë lajm të dhimshëm. Varrimi i të ndjerës bëhet (e hënë) pas namazit të drekës në varrezat e Butelit.

Ahmeti: Do të korrim fitoren e radhës më 12 prill

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti i është bashkëngjitur sot ngjarjes së organizuar nga Instituti amerikan NDI dhe IRI e cila njëherësh ka të bëjë me trajnimin e 170 anëtarëve të strukturave të degës së Bashkimit Demokratik per Integrim – Çair e cila u mbajt në Strugë. Ai me këtë rast ka dërguar falënderime të veçanta organizatave amerikane NDI dhe IRI që siç tha, “na kanë qëndruar pranë

Shqiptari gris librezën e LSDM-së, nuk i beson më Zoran Zaevit (VIDEO)

Një shqiptar i LSDM-së i cili kishte nxjerr librezë i ka dhënë fund sonte duke grisur atë e duke dërguar mesazhe mosbesimi ndaj politikave dhe mashtrimeve të kreut të partisë Zoran Zaev, përcjell TS. Suad Memedi është emri i anëtarit i cili i ka dhënë fund partisë së Zoran Zaevit ku në 2017 ai ka shpresuar se me ardhjen e LSDM-së në pushtet do të ndryshojë gjendja e shqiptarëve dhe

Edhe një Këshilltarë komunal braktis Menduh Thaçin, kalon te Sela

Këshilltari i Partisë Demokratike Shqiptare Mehmet Mehmeti, zyrtarisht aderoi në Aleancës për Shqiptarët të Ziadin Selës . Mehmet Mehmeti këtë e bëri të ditur në takimet që Ziadin Sela i zhvillon në fshatrat e Komunës së Tearcës.Ai me këtë rast para të pranishmëve deklaroi që ai do të jetë pjesë e Aleancës për Shqiptarët, që së bashku të sjellin ndryshimin e nevojshëm më 12 Prill. Mehmeti premtoi angazhim të plotë

Osmani për Express: BDI do të respektojë parimin “Fituesi me fituesin”, partitë shqiptare të bëhen bashkë

Në një intervistë eksluzive për Gazetën Express, zëvendëskryeministri i Republikës së Maqedonisë Bujar Osmani, i pyetur nëse BDI-ja do të shkojë e vetme në zgjedhje ose do të bëj koalicion me ndonjë parti tjetër politike shqiptare, tha se BDI do të garojë e vetme dhe se u bën thirrje partive tjera që të unifikohen me qëllim që të unifikohet vota shqiptare. Sa i përket koalicioneve me partitë maqedonase pas zgjedhjeve,

Shqiptarët më të varfërit në Maqedoni, paguajnë taksa, s’marrin asgjë (dokument)

Muhamer Pajaziti Maqedona vazhdon të përballet me mungesë të kohezionit social dhe ekonomik si dhe dallime në zhvillim në mes të rajoneve të banuara me shqiptarë dhe atyre maqedonase.Sipas të dhënave nga Byroja për zhvillim rajonal, rajoni Jugperëndimor, Verilindor dhe Pollogu të cilët janë kryesisht të banuar me shqiptarë janë më të varfërit. Në rajonin e Pollogut GDP-ja për kokë banori është vetëm 117284 denarë, ndërkaq në rajonet maqedonase është

Ajdini shumë optimist: ‘PDSH-ja do t’i fitojë zgjedhjet e 12 prillit’, jemi të izoluar nga mediat dhe portalet

“PDSH-ja do ti fiton zgjedhjet e 12 prillit” kështu deklarohet sekretari i përgjitshëm i PDSH-së, Sali Ajdini në intervistën për Tv Pollogu i cili akuzon mediat për keqinforim duke paraqitur PDSH-në e dobët ndaj elektoratit shqiptarë. Ajdini thotë se mediat dhe portalet e kanë izoluar PDSH-në duke e parqitur si të dobët në opinion, por PDSH-ja sipas tij është parti që mund ti merr mbi 10 deputet. “Në kuadër të

Dega e PDSH-së Sopishtë dorëhiqet, bën thirrje për bashkim të opozitës shqiptare

Kryesia e Degës së PDSH-së nëprëmjet një komunikate ka njoftuar oponionin se kanë dhënë dorëheqje të parevokueshme nga rradhët e partisë, ku siç thonë ata, ka ardhur koha e Bashkimit, unifikimit dhe përqafimit vëllazēror mes Shqiptarēve opozitar dhe kthimit të Dinjitetit dhe krenarisē SHQIPTARE!, përcjell ALBAZONE MEDIA. Më poshtë ju sjellim edhe Komunikatën e Degës së PDSH-së – Sopishtë: Dega e kryesisë Pdsh-Sopishte që në vete ngërthen vendbanimet Sveta Petkë,

Zekolli: BDI është parti shtetformuese; Aleanca, Besa dhe Alternativa janë parti mahallo-jaranike

Gjendja kaotike dhe ashpërsia e përplasjeve në kampin politik opozitar shqiptar, nuk është rezultat dhe paralajmërim se fronin qeveritar e kanë të kapshëm, por refleksion i luftës së pakursyer se cila nga tre-katër partitë do të jetë partia më e fuqishme opozitare – afër partisë në pushtet BDI, shkruan Arsim Zekolli për Dojçe Vele. Përveç vërshimeve me shkurtesa partiake dhe deklarata bombastike, ndryshimi i vetëm është se për dallim nga

Kush po trembet nga koalicioni i mundshëm Alternativa-ASH?

Hamdi Nuhiju Javët e fundit kanë qenë tejet interesante në skenën politike shqiptare në Maqedoninë e Veriut. Fotografia e përgjithshme e zgjedhjeve të 12 prillit të vitit 2020 tashmë ka nisur ende më shumë të qartësohet. Dufi mediatik shpërtheu, ndërsa udhëheqësit e partive politike shqiptare kanë lëshuar frerët e gojës. Me të drejtë shumë aktor të humorit po ndjehen të shqetësuar nga përzierja në profesion e disa prej liderëve politik