Maqedoni

“Zhvatja”, dëshmi suksesi para BE-së

Rasti “Zhvatja” mund të dëshmojë para BE-së dhe vendeve anëtare se institucionet e vendit janë në nivel të detyrës, i kanë kapacitetet e mjaftueshëm që me guxim t’i qasen çdo sfide që do të rrezikonte dhe kërcënonte shtetin ligjor, kështu deklaroi para gazetarëve zëvendëskryeministri për Çështjeve Evropiane, Bujar Osmani, duke folur mbi ndikimin e zhvillimeve të fundit në Prokurorin Speciale mbi procesin integrues të vendit. “Kjo krizë institucionesh, kryesisht e

Prokuroja Speciale Katica Janeva mbrëmë u arrestua, sot u lirua?! (VIDEO)

Prokurorja Speciale Publike Katica Janeva të mërkurn në mbrëmë është dërguar në burgun hetimor “Shkup” në Shuto Orizarë, Janevës i është lejuar që të marrë pjesë në funeralin e nënës së saj në Gjevgjeli. Ajo gjatë kohës së varrimit do të jetë nën shoqërimin e vazhdueshëm të policisë. Ajo nga Gjykata Penale me një furgon policie u dërgua në burgun hetimor pasi gjykatësi i procedurës paraprake urdhëroi paraburgim prej 30

ASH: Të hetohen edhe zyrtarët e BDI-së

“Përshëndesim vendimin e Prokurorisë për të zbardhur dhe hetuar në tërësi rastin “Zhvatja” duke i dërguar në bankën e të akuzuarve të gjithë përgjegjësit e këtij skandali përfshirë edhe Prokuroren Katica Janeva. Bëjmë thirrje institucioneve kompetente të drejtësisë që ti hetoje te gjitha lëndët tjera të hapura nga Institucionet e drejtësisë ku bëjnë pjesë edhe zyrtarët e BDI, duke filluar nga rasti i Magjar Telekomit, Pacientit, Titanik3 dhe ai i

A do të konfiskohen mobiljet Katica Janevës që i morri në mënyrë të jashtëligjshme? (VIDEO)

Prokurorja Speciale Publike Katica Janeva e cila pasdite e shoqëruar nga policia u largua nga PSP-ja, sërish u kthye në shtëpinë e saj në lagjen Kozle të Shkupit. Prokurorja Vilma Ruskoska konfirmoi se policia ka hyrë në PSP me urdhër që të marrë kompjuterin e Janevës. Tani për tani nuk ka informacione pse Janeva është kthyer në shtëpi. Por para shtëpisë së saj është parkuar një furgon ku sipas gjitha

Janeva e shoqëruar nga policia u largua nga PSP

Prokurorja Speciale Publike Katica Janeva padite e shoqëruar nga policia u largua nga PSP-ja ku ishte sjellë pasi ishte arrestuar në shtëpinë e saj në Kozle të Shkupit. Pritet që të sillet në Gjykatën Themelore Shkup ku duhet që të nxirret para gjykatësit në procedurë paraprake i cili duhet që të vendosë për kërkesën e Prokurorisë Publike për përcaktimin e masës të arrestit. Prokuroria Publike kërkon paraburgim për Janevën për

Zaev ka një lajm të mirë pagat

Paga mesatare do të vazhdojë të rritet. Masat qeveritare po japin rezulatet e prituara. Kështu u shpreh sot kryeministri Zoran Zaev, përmes një postimi në rrjetet sociale. Ai theksoi se këto të dhëna bazohen në statistika zyrtare, njofton agjencia e lajmeve INA. “Përveç rritjes së pagave, paratë po i drejtojmë drejtë qytetarëve përmes subvencioneve, kthimin e taksave, uljen e taksave për ngrohjen qendrore dhe mbështetje financiare për të filluar bizneset

Me 200 denarë fitoi 12.500 euro në bastore, ky është qytetari më i lumtur në Maqedoni?!

I ka ecur fati një qytetari të Maqedonisë së Veriut, i cili fitoi një tiketë në një bastore. Bëhet fjalë për një qytetar të Strumicës, i cili gjatë fundjavës ka luajtur bastore duke kombinuar disa ndeshje për 200 denarë. Pas disa orëve ai ka shpërthyer në gëzim pasi që ka qëlluar tetë ndeshjet e luajtura me kombinimet e tij. Ai me këtë fitoi 12.500 euro. Sekreti i lojës së tij

Bekteshi: Kemi qenë të detyruar që ta vendosim masën ndaj Kosovës

Ministri i Ekonomisë i Maqedonisë, Kreshnik Bekteshi, ka thënë se me ministrin në detyrë të Tregtisë dhe Industrisë të Kosovës, Endrit Shalën kanë biseduar mbi problematikën e vendosjes së barrierave në mes të dyja vendeve. “Si Ministri e Ekonomisë edhe si institucione vendosëm faktet dhe argumentet tona pse Maqedonia e Veriut ka marrë një masë të tillë. Masa nuk është e ndërmarr vetëm ndaj Republikës së Kosovës por është një

Kryqi në qafë i Elvanës në Tetovë nxit debat nga gazetarja muslimane nga Shqipëria

Hapur drejtuar Tetovës Nga Nada Dosti E nderuar z. Teuta Arifi – Kryetare e Komunës së Tetovës Përshëndetje! Së pari dua të sqaroj se jam e vetëdijshme që të gjithë i kanë sytë tek ju dhe presin prej jush edhe këtë mandat të dytë ndryshime të mëdha. Mund ta imagjinoj se sa perjudhë e ngarkuar dhe delikate është kjo e pritjes së emigrantëve dhe jam e bindur se kjo perjudhë