Kulture

Shteti i Kosovës ndanë vetëm 15 mijë euro për filmin “Zana”, me këtë shumë synon Oscar

Ekipi i filmit “Zana” ka nisur fushatën promovuese për çmimin prestigjioz “Oscar”. Por këtë vit, për dallim nga vitet e kaluara, janë 5 mijë euro më pak. Qendra Kinematografike e Kosovës sivjet ka ndarë 15 mijë euro, edhe pse ishte paralajmëruar se mund të ketë rritje të përkrahjes për këtë fushatë për kandidatin e Kosovës drejt “Academy Awards”. Ani pse me buxhet të zvogëluar, producenti i filmit, Casey Cooper Johnson,

Ismet Vejseli, tenori i ri që po mahnitë skenat e mëdha artistike

Ismet Vejseli, është fituesi i çmimit të dytë në garën “Romanca Ballkanike”, për këndim në gjuhën ruse. Me këtë çmim Vejseli hapë shtegun për të performuar në skenën e madhe artistike të Moskës. Në garë ndërkombëtare, në Sofje në mesin e 22 konkuruesve, i riu Ismet Vejseli, i njohur si Pavaroti i ri në hapësirat shqipfolëse dhe më gjerë, ka marrë çmimin e dytë. Vejseli ka qenë i vetmi shqiptarë

Karl Gurakuqi flet mrekullueshëm për Ernest Koliqin

Karl Gurakuqi, drejtori i parë i Bibliotekës Kombëtare, arsimtar, gjuhëtar dhe pedagog shqiptar, kur u pyet për shkrimtarin shqiptar Ernest Koliqi, pati këto fjalë: Nuk janë shum shkrimtarët t´onë, emni i të cilvet të njifët aq mirë në shtresat letrare shqipe sá ai i Koliqit; të pakët janë atá, prodhimet e të cilvet të kenë marrë aq hapt në çdo kând të Shqipnís, sá ato qi emnin e tij në

“Këngët legjendare shqipe po ripërtërihen nga estrada, duke ia ndërruar versionin deri në deformim

Nga Doruntina Bylykbashi Evoluimi i muzikës në përgjithësi ka bërë që edhe në vendin tonë t’i bashkohen shumë artistë kësaj valleje. Ndonëse jo si ‘’trendsetters’’, ata ecin paralelisht me trendet e fundit. Molieri thoshte se nuk ka art të dobët. Çdo vepër artistike që arrin pikën kulminante të gërshetimit të emocionit të autorit krijimin në fjalë s’mund të quhet gjë tjetër veçse art. Në muzikë fjala vlerë nuk ka përkufizim

Brezi i pestë i familjes vazhdon traditën nga Kosova në Turqi për përgatitjen e bozës

Brezi i katërt dhe i pestë i familjes Mercan në rajonin Pazaryeri të qytetit Bilecik vazhdon profesionin e përgatitjes së bozës, të cilën e ka filluar në vitin 1917 në Kosovë dhe më pas e kanë transferuar në Turqi. Prodhimi i bozës që Abdullah Efendi e filloi në Prizren të Kosovës u transferua në Turqi nga djali i tij Osman Ağa, të cilën në brezin e katërt e vazhdoi më

Konjufca: Të dhënat tregojnë se Vetëvendosja është e para

Nënkryetari i Vetëvendosjes, Glauk Konjufca, thotë se të dhënat që i kanë nga komisionerët tregojnë se është partia e parë në këto zgjedhje. Konjufca është shprehur i kënaqur për mënyrën se si shkuan zgjedhjet sot, duke falënderuar qytetarët dhe institucionet e sigurisë. Ai thotë se do ta ruajnë secilën votë në kutitë e votimit. “Këto kuti janë më të rëndësishmet sepse aty gjendet rezultati. Ato do t’i mbrojmë derisa të

Tonisti maqedonas refuzon të punojë për shfaqe teatrore shqiptare

Mbrëmë në Teatrin e Kumanovës për herë të parë është anuluar një shfaqe, edhe atë për arsye banale. Tonisti maqedonas ka refuzuar që të punojë për shfaqen shqiptare, ndërsa nga ana tjetër i punësuari i ri në këtë pozitë, i cili është shqiptar, ende me përvojë të pamjaftueshme nuk ka ditur se si zbatohet e njëjta, njofton Zhurnal. Drejtori i Teatrit të Kumanovës “Trajko Prokopiev” nga radhët e LSDM-së, Sasho

Ndodh edhe kjo: Tonisti maqedonas shkak i anulimit të shfaqjes në Teatrin e Kumanovës!

Kultura në Kumanovë, përkundër punës së palodhshme dhe sukseseve të arritura të artistëve kumanovar, ende po vazhdon të ballafaqohet me probleme elementare të organizimit institucional, njofton portali Realiteti. Nga arsyet më banale sonte është anuluar shfaqja e paralajmëruar në Teatrin e Kumanovës. Trupa teatrale e revoltuar nga kjo që po ndodh, ka reaguar ashpër duke kërkuar përgjegjësi nga drejtuesit e institucioneve përkatëse duke potencuar se diskriminimi në baza etnike po

Rugova: VV-ja do ta bëjë sallën e operës dhe baletit

Yll Rugova nga Vetëvendosja që ka drejtuar drejtorinë e Kulturës në komunën e Prishtinës për rreth 1 vit dhe i cili garon edhe për postin e deputetit, ka thënë në Rubikon të KTV-së se kultura ka qenë e neglizhuar vazhdimisht. Por, thotë ai, kultura është gjëja kryesore që ia jep identitetin një populli. “Lufta me Serbinë ka qenë për të mbrojtur kulturën tonë, por pas luftës, kjo kulturë është lënë

Shkrimtari me famë botërore Ernesto Sabato: Nëna ime gjithmonë më fliste shqip

Sot 23 Prill, dita nderkombtare e librit, botojm një shkrim për Arbëreshin Ernesto Sabato.Familja e tijë kishin njëmbëdhjetë fëmijë, të gjithë djem. Ernesto ishte fëmija i dhjetë i familjes Sabato. Ditën që lindi, vëllau më i madh vdiq dhe e ëma e pagëzoi Ernesto sipas vëllait të tij.Ai kreu shkollën e mesme më 1928 dhe u regjistrua në Universidad de La Plata, ku studioi fizikë dhe matematikë.Sabato ka lindur në