Kosove

Grenell: Mirë që Kosova dhe Serbia e panë ‘dritaren e vogël’ që Trump e ka hapur për to

Emisari i presidentit të SHBA’së për dialogun Prishtinë-Beograd, Richard Grenell, po synon të rinisë bisedimet mes dy shteteve përmes zhvillimit ekonomik dhe investimeve të huaja në Kosovë dhe Serbi. Ditë më parë në Berlin ai ka shtyrë përpara një marrëveshje parimore mes dy palëve sa i përket hapsirës ajrore, ndërkohë të hënën me 27 janar do të shtyjë përpara edhe marrëveshjen Kosovë-Serbi për riaktivizimin e hekurudhave. Në një intervistë të

Zbulohet se çfarë ndodhë në Kosovë nëse nuk arrihet koalicioni LDK-Vetëvendosje

Kreu i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, ka afat edhe pak ditë që ta formojë Qeverinë e re të Kosovës. Mirëpo, edhe pse ditët po shkojnë, partia e tij, dhe Lidhja Demokratike e Kosovës nuk po arrijnë assesi një marrëveshje për bashkëqeverisje. Pas propozimit të Albin Kurtit si mandatar për kryeministër të ri të Kosovës nga Lëvizja Vetëvendosje dhe dekretimit të këtij propozimi nga presidenti i vendit, Hashim Thaçi, të cilin

LDK-ja e VV-ja po vonohen, a ekziston rreziku i rikthimit të PAN-it?

Shumë ditë, shumë javë e tre muaj e ca kaluan që kur u zyrtarizuan si dy partitë e para, LDK-ja e VV-ja, me ç’rast pritej edhe marrëveshja e koalicionit. Por edhe sot e kësaj dite, akoma asgjë. Takime janë zhvilluar e po zhvillohen edhe sot e kësaj dite por nuk ka diçka konkrete. Sido që të jetë, një rikthim i mundshëm i partive të PAN-it në qeveri, nuk ekziston ndonëse

Oferta e së premtes e VV-së: Kabineti Kurti me 15 ministri, 7 LDK, 5 VV, 3 minoritetet. Kryeparlamentari s’preket, presidenti LDK-së

Oferta e fundit që iu dha LDK-së nga Vetëvendosje, e që u bë ditën e premte, parashihet që kabineti qeveritar t’i ketë gjithsejtë 15 ministri. Sipas kësaj oferte, Vetëvendosje nga 12 ministri sa fillimisht kishte premtuar se do t’i ketë kabineti qeveritar, do të rritet edhe për 3. ”Propozimi i fundit i VV-së për LDK-në parasheh që Qeveria Kurti t’i ketë 15 ministri. 7 do t’i takojnë LDK-së, 5 Vetëvendosjes

Geci bën thirrje: Albin bëje Qeverinë, ndryshe pas 4 shkurtit pushtetin e merr Thaçi

Anëtari i Lidhjes Demokratike të Kosovës Gani Geci i ka bërë thirrje kryetarit të Lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurtit që ta bëjë marrëveshjen me LDK’në për formimin e Qeverisë së re. Sipas tij nëse nuk formohet Qeveria deri më 4 shkurt pushtetin do ta marrë Presidenti i vendit Hashim Thaçi. “Në vitin 2006 atëherë i kam pas thanë Fatmir Sejdiut. O President ma bre burrë mos na merr në qafë se

Këto janë arsyet se pse Kurti nuk po e jep kryetarin e Kuvendit

Veprimtari Fatmir Bajraj, përmes një shkrimi në Facebook, ka bërë një koment, ku ka thënë se diskutime të nxehta brenda llojit në lidhje me procesin e negociatave për bashkëqeverisje me LDK-në, siç duket, partia e Kurtit këmbëngul për pozitën e Kryeparlamantarit, dhe tanimë, edhe e ka përqafuar opsionin “B” nga tri arsye. Sipas tij, njëra prej këtyre arsyeve është se kjo parti nuk dëshiron që procesi të kthehet prapa, duke

Shkrihet akulli mes LDK’së e Vetëvendosjes, fundjava i afroi drejt marrëveshjes

Lutfi Haziri thotë se i ndajnë pak ditë nga nënshkrimi i një marrëveshjeje më Vetëvendosjen. Derisa raportohet për përafrim qëndrimesh, si rrallë herë, në partinë e Albin Kurtit kanë qëndruar të heshtur rreth negociatave. Është konfirmuar se liderët kanë lënë letrat dhe videot, e janë ulur në tavolinën e bisedimeve. Janë qetësuar ujërat në të dy kampet, e janë ndalur përplasjet publike mes eksponentëve të dy partive, që po bëheshin

Vjosa Osmani refuzon insistimin e kryesisë së LDK-së që ta zëvendësojë Konjufcën

Edhe pse situata duket pasive në ndërkohë përbrenda subjekteve politike s’është se nuk ka zhvillime, madje edhe dramatike. Të dy partitë LDK dhe Vetëvendosje nuk po mund të merren vesh për pozitën e kryeparlamentarit. Derisa në Vetëvendosje insistojnë që kjo pozitë t’ i mbetet Glauk Konjufcës, në LDK po këmbëngulin që kjo pozitë t’u takojë atyre. Por pretenduesja nga LDK- ja për këtë pozitë Vjosa Osmani po del të jetë

LUTFI HAZIRI DËRGON ‘SELAME’: DURONI EDHE PAK

Nënkryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lutfi Haziri, ka thënë se një ndarje e drejtë dhe e balancuar e pushtetit mbi parimet e mirëbesimit do të bënte që programi qeverisës, me VV-në udhëheqëse të Qeverisë dhe LDK-në udhëheqëse të Parlamentit, t’i jepnin fuqi koalicionit. Ai në llogarinë e tij në Facebook ka thënë se një ndarje e tillë do të jepte mirëbesim dhe shkathtësi për t’u përballur me situatën politike,

Berisha: S’ka pasur takim mes LDK’së e VV’së në “ranch”

Avokati Besnik Berisha ka shpjeguar se s’ka pasur takim ndërmjet zyrtarëve të Lidhjes Demokratike dhe atyre të Vetëvendosjes në shtëpinë e Isa Mustafës. Ka thënë se të gjithë këto lajme për një takim të tillë në “ranch” janë të pavërteta. “Sa lehte i besojme lajmet “ekskluzive” ne kete vendin tone, anipse shume nga keto jane vec hamendesime, madje nganjehere edhe trillime. I tille eshte edhe ai per takimin ne te