Kosove

Kimete Berisha jep detaje se pse Albin Kurti konsiderohet si Isa Boletini

Publicisjta e njohur, Kimete Berisha përmes një shkrimi në profilin e saj Facebook ka komentuar zhvillimet e fundit në Shqiperi. Ajo mes tjerash, ka dhënë disa nga arsyet se pse presidenti francez, refuzoi shqiptarët. Berisha ka folur edhe për liderin e VV-së, Albin Kurti. Ndërsa, ka nënvizuar se, “Macron ka pritur që Edi Rama ta lyej trupin me hudhër si Salvador Dali e të shkoj ashtu i lyer në takim

A do t’ia kërkojë Albin Kurti dorëheqjen Aleksander Lumezit?

Lëvizja Vetëvendosje kishte organizuar protestë kundër Kryeprokurorit të Shtetit, Aleksander Lumezi. Mirëpo, Albin Kurti prej se është shpallur fitues i zgjedhjeve e ka kursyer njeriun më të rëndësishëm në sistemin e drejtësisë Albin Kurti të paktën me deklarata i ka shpallur paqe Kryeprokurorit të Shtetit, Aleksander Lumezi. Prej se ka dalë i pari në zgjedhje, Kurti ka folur për vetting në drejtësi por jo edhe largimin e Kryeprokurorit nga pozita.

Profesori Universitar pas aksidentit: Albin Kurti duhet të ruhet, nëse i ndodhë diçka ka pasoja për vendin

Gjatë mbrëmjes së sotme vetura në të cilën gjendej lideri i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti pati një aksident në Shqipëri dhe raportohet se nuk pati të lënduar. Profesori i Universitetit të Prishtinës, Rrahman Pacarizi thotë se Kurti derisa të merret nën mbrojtjen e autoriteteve, nëse bëhet kryeministër, duhet të ruhet vetë. Pas kësaj, analisti Rrahman Paçarizi ka deklaruar se Kurti dhe njerëzit të cilët e rrethojnë duhet të tregohen më

Labinot Tahiri: Jam keqpërdorur nga AAK’ja, më shumë e promovova Haradinajn se vetën

Labinot Tahiri, kandidat për deputet nga koalicioni AAK-PSD, nuk ka arritur që të sigurojë votat e nevojshme për një mandat të dytë në Kuvendin e Kosovës. Gjatë vitit 2017 kishte kandiduar nga partia e Behgjet Pacolli, AKR, ku kishte arritur t’i marrë rreth 17 mijë vota, pas aderimit në AAK këtë vit, në zgjedhjet e 6 tetorit doli humbës, duke mos arritur që të hyjë për një mandat të dytë

Thaçi i lënë anash nga Rama, Vuçiq e Zaev tenton të bëjë diçka për raportet BE – Ballkan

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, është përfshirë në një debat se si të rregullohen raportet BE-Ballkan. Ndonëse ai për momentin nuk është faktor në asnjë proces që po ndodhë në rajonin tonë, përsëri ai ka vendosur që të thotë diçka në lidhje me një deklaratë të djalit të George Soros. Aleksandër Soros kishte thënë se arsyeja që Maqedonia e Veriut dhe Shqipëria nuk filluan negociatat pas përmbushjes së kushteve është

Enis Muqaj mposht serbin në mes të Serbisë në MMA

Shqiptarët njihen për përfomancat e mira në sportet luftarake, sidomos ato në tetëkëndësh. I jashtëzakonshëm është treguar edhe djaloshi nga Lubizhda e Hasit, Enis Muqaj që në debutimin si profesionist në MMA. Mbrëmjen e kaluar, 18 vjeçari ka mposhtur në “shtëpinë e tij” serbin, Veljko Vulovic. Shqiptari nga Prizreni nuk i dha asnjë mundësi kundërshtarit dhe në fund fitoi brezin në kategorinë deri në 77 kilogram. Duker se Muqaj ka

Tahiri: Jam keqpërdorur nga AAK’ja, më shumë e promovova Haradinajn se vetën

Labinot Tahiri, kandidat për deputet nga koalicioni AAK-PSD, nuk ka arritur që të sigurojë votat e nevojshme për një mandat të dytë në Kuvendin e Kosovës. Gjatë vitit 2017 kishte kandiduar nga partia e Behgjet Pacolli, AKR, ku kishte arritur t’i marrë rreth 17 mijë vota, pas aderimit në AAK këtë vit, në zgjedhjet e 6 tetorit doli humbës, duke mos arritur që të hyjë për një mandat të dytë

Mediat në Shqipëri: Vetura e Albin Kurtit përfshihet në një aksident

Pak minuta më parë, për redaksinë e JOQ Albania u raportua një aksident në autostradën Tiranë-Durrës, pranë kthesës së aeroportit. Nga pamjet e dërguara, shihej një automjet tip “Volvo” që kishte goditur në anën e pasme një automjet policie. Burime ekskluzive për JOQ Albania bëjnë me dije se automjeti që është përfshirë në aksident është makina e liderit të Vetëvendosjes, kryeministrit të zgjedhur të Kosovës, Albin Kurtit. Të njëjtat burime

Kurti-Weller bisedojnë për situatën në Kosovë dhe të ardhmen e Evropës

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurti ka bërë të ditur se ditë më parë gjatë vizitës në Londër është takuar me profesorin e njohur të Universitetit të Cambridge-it, Marc Weller. Përmes një shkrimi në Facebook, ka thënë se ka biseduar për situatën aktuale në Kosovë, Ballkan dhe të ardhmen në Evropë. “Gjatë vizitës në Londër, parmbrëmë takuam edhe Profesorin e mirënjohur nga Universiteti i Cambridge-it, z. Marc Weller, ekspert i

Kurti në Tiranë: Padrejtësi që nuk u hapën negociatat në Shqipëri

Ashtu siç ishte njoftuar nga qendra e Vetëvendosjes në Tiranë, pasditen e kësaj të diele, Albin Kurti erdhi në kryeqytet. Kurti mbërriti pak minuta më parë, ku i pyetur nga gazetari i Top Channel- it, Muhamed Veliu mbi çështjen e refuzimit të çeljes së negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë, ai u shpreh: “Padrejtësi që nuk u hapën negociatat në Shqipëri dhe Maqedoninë e Veriut. janë dy vende që duan [të