Ekonomi

Imer Selmani: 1 miliard euro investime turke në Maqedoni, por ska puntor (VIDEO)

Kompanitë turke janë aktive me investime në Maqedoninë e Veriut. Vetëm në 12 vitet e fundit vlera e investimeve turke në Maqedoni të Veriut arrin në mbi 2 miljard dollar, informoi nënkryetari i Odës Ekonomike Turqi-Maqedoni (MATTO), Imer Selmani. Mirëpo, sipas Selmanit, niveli i shkëmbimit tregtar mes Turqisë dhe Maqedonisë,nuk është i kënaqshëm. “Në suaza vjetore përafërsisht ai bashkëpunim ështe 500 miljon dollar, synimi ynë është që i njejti të

Ministri i ri i Financave: Nëse nuk miratohet buxheti, nga 1 prilli do të ketë bllokadë

Lëvizja Vetëvendosje dhe Lidhja Demokratike e Kosovës, në rast të dështimit të arritjes së koalicionit po përmendin si mundësi shkuarjen në zgjedhje të jashtëzakonshme. Por ministri i porsa emëruar i Financave, Lulëzim Rafuna sugjeron që para se të mendohet një veprim i tillë, partitë duhet të merren vesh për miratimin e buxhetit për vitin 2020, në të kundërtën paralajmëron bllokadë financiare. “Unë nuk kisha dashur që të kemi zgjedhje të

Bizneset po ia shohin sherrin mosformimit të Qeverisë

Asnjë projekt i ri kapital nuk mund të fillojë së zbatuari për shkak të mungesës së miratimit të buxhetit për vitin 2020, thonë zyrtarë të Qeverisë në largim të Kosovës. Kosova ka hyrë në vitin 2020 pa buxhet të miratuar për shkak të mungesës së formimit të qeverisë së re, pas zgjedhjeve parlamentare të 6 tetorit, nga i cili proces deri më tani është konstituuar vetëm Kuvendi i Kosovës. Përfaqësues

“Trepça” pret milionat e premtuara për rimëkëmbje

Pa investime milionëshe, kombinati metalurgjik “Trepça” në Kosovë, nuk mund të rimëkëmbet dhe vështirë se do të mund të funksionojë tutje, thonë udhëheqës të kësaj ndërmarrjeje. Planet për kombinatin metalurgjik “Trepça” për vitin 2020 janë të shumta, thonë drejtuesit e ndërmarrjes, por që asnjëra nga to nuk mund të realizohet nëse Qeveria e Kosovës, si aksionare e këtij kombinati, nuk i bën investimet e duhura. Drejtori menaxhues në “Trepçë”, Basri

Qumështi serb “përmbyt” Shqipërinë

Ka mjaftuar vetëm klima pozitive e bashkëpunimit Serbi – Shqipëri që artikujt serbë të qumështit, miellit, etj., të “pushtojnë” tregjet shqiptare. Pas importit të miellit me çmim të lirë dy vite më parë, këtë vit kanë vërshuar në tregjet shqiptare 4,6 tonë qumësht bruto nga Serbia për llogari të fabrikave shqiptare. Prodhuesit bëjnë thirrje se qeveria shqiptare paralelisht me bisedimet për lehtësimin e tregtisë duhet të mendojë të bëjë ekonominë

Taksa 100% të shndërrohet në mas reciprociteti ndaj Serbisë

Koordinatorja e Odës së Afarizmit të Kosovës, Qëndresa Ibrahimi, në një intervistënë një intervistë ekskluzive për gazetën “Bota sot”, ka folur për zhvillimin ekonomik, si dhe pengesat që e kanë përshkuar këtë fushë në vitin 2019. Gjithashtu, Ibrahimi ka folur edhe për taksën e vendosur nga Qeveria në ikje e Kosovës, ndaj Serbisë dhe Bosnje e Hercegovinës. Po ashtu, ajo ka folur edhe për rritjen e pagave nga Qeveria në

Qeveria u ka borxh qytetarëve rreth 500 milionë euro

Qeveria nuk ka arritur që tu paguajë qytetarëve dhe bizneseve 457 milionë euro sa u ka borxh. Por as nuk ka arritur që të që të inkasojë nga bizneset, edhe pse të evidentuara, 64 milionë euro. Kryerja e këtyre obligimeve do të kishte ndihmuar që vendi të ketë një stabilitet më të mirë të buxhetor, tha në një intervistë për Ekonomia Online, Auditori i Përgjithshëm, Besnik Osmani. “Kemi shprehur shqetësime

Taksa 100% të shndërrohet në mas reciprociteti ndaj Serbisë

Koordinatorja e Odës së Afarizmit të Kosovës, Qëndresa Ibrahimi, në një intervistënë një intervistë ekskluzive për gazetën “Bota sot”, ka folur për zhvillimin ekonomik, si dhe pengesat që e kanë përshkuar këtë fushë në vitin 2019. Gjithashtu, Ibrahimi ka folur edhe për taksën e vendosur nga Qeveria në ikje e Kosovës, ndaj Serbisë dhe Bosnje e Hercegovinës. Po ashtu, ajo ka folur edhe për rritjen e pagave nga Qeveria në

Importi nga Serbia dhe Bosnja bie në 6 milionë euro

Importi nga Serbia dhe Bosnja e Hercegovina gjatë këtij viti ka rënë në 6 milionë euro nga 530 milionë. Ky dallim i madh ka ardhur nga masat mbrojtëse të aplikuara ndaj këtyre dy shteteve, ndërsa, eksporti i vendit tonë është rritur dukshëm me Shqipërinë, kurse Gjermania kryeson në listën e eksporteve në drejtim të Kosovës e pasuar nga Turqia dhe Kina. Për drejtorin e Doganës së Kosovës, Bahri Berisha të

BE nuk lejon importin e qumështit të Serbisë, ka stubstanca helmuese kancerogjene

Bashkimi Evropian nuk e lejon importin e qumështit të Serbisë, për shkak të substancave të helmueshme, kancerogjene, alfatoksinë në qumësht, i cili në BE lejohet të pihet vetëm nëse është me normë 0.05 mikrogram alfatoksinë. Qumështi i Serbisë përmbanë alfatoksinë pesë herë më të lartë se norma e lejuar, 0,25 mikrogram për litër, gjë që vendet e BE-së me kohë i kanë marrë masat për ta ndaluar. Nuk dihet se