Bota

Midis Zvicrës, tifozët e Crvena Zvezdës brohorasin “Kosova është Serbi”

Një grup i madh i tifozëve serbë të Zvezdës ka shkaktuar kaos dhe dhunë në rrugë e Bernit, derisa shkonin drejt stadiumit para ndeshjes që nisi në orën 20:45 ndërmjet Young Boys dhe Crvena Zvezdës, në ndeshjen kualifikuese për Ligën e Kampionëve. Të mbledhur nëpër lokale të ndryshme, tifozët serbë gjatë tërë kohës kanë brohoritur “Kosova është Serbi”, në gjuhën serbe. Nuk është hera e parë që tifozët serbë merren

Serbët hedhin kanaçe të birrave në drejtim të banesave të shqiptarëve në Zvicër (VIDEO)

Tifozët e klubit serb, Crvena Zvezda, kanë sulmuar shqiptarët në qytetin Bern të Zvicrës ku ata ishin mbledhur për të përcjellë ndeshjen e Ligës së Kampionëve ndërmjet skuadrës serbe dhe asaj zvicerane Young Boys. Gjatë një shëtitje në sheshin e Bernit, “Delije”, tifozët e klubit serb që njihen për krime dhe vandalizëm, kanë hedhur kanaçe të birrave në drejtim të një ndërtese në të cilën gjendeshin shqiptarët e Kosovës. Përveç

Ish-presidenti i Sudanit del para gjyqit për korrupsion

Ish-presidenti i Sudanit, i cili u rrëzua nga pushteti përmes një puçi ushtarak para disa muajsh, Omar al-Bashir, është paraqitur në gjykatë të hënën për shkak të akuzave për korrupsion. Një hetues tha se ish-presidenti ka pranuar se ka marrë miliona dollarë nga Arabia Saudite. Në qershor, prokurorët thanë se kanë gjetur një grumbull të madh të parave në valutë të huaj në thasë drithërash në shtëpinë e tij. Ish-presidenti

Shtëpia e Bardhë e konfirmon: Trump po shqyrton mundësinë e blerjes të këtij vendi

Lajmi se presidenti i ShBA’së, Donald Trump, po shqyrton mundësinë aneksimit të ishullit më të madh në botë bëri bujë nëpër mediat botërore. Tani edhe nga Shtëpia e Bardhë e konfirmojnë se presidenti me të vërtetë po e konsideron këtë mundësi. Është Larry Kadlou, këshilltar ekonomik në Shtëpi të Bardhë, që e ka konfirmuar këtë lajm. Grenlanda është nën administrimin e Danimarkës, mirëpo gëzon një autonomi të gjerë. Ka pasur

Gjermania në kërkim të 472 mijë punëtorëve, këto janë profilet më të kërkuara

Mjeshtrit e ujit, të ngrohjes dhe pajisjeve për ajrin e kondicionuar janë zanatet më të kërkuara në Gjermani, thuhet në analizën e Agjencisë Federale gjermane për Punësim. Siç raporton RTL.de, ekzistojnë afro 472 mijë vende të lira pune në Gjermani, shumica prej tyre në sektorë të ndryshëm të prodhimtarisë. Më saktësisht kërkohen afro 63 mijë në sektorin e prodhimtarisë, e pasuar nga profilet e ndryshme të shëndetësisë me 61 mijë

Phillips thotë: Memoriali turk s’ka vend në Tiranë – është vazhdimësi e afërsisë së Ramës me Erdoganin

Analisti amerikan David Phillips thotë se memoriali për viktimat e grushtit të dështuar të shtetit në Turqi, nuk kishte vend në Tiranë dhe se autoritetet duhet të sqarojnë rrethanat e ngritjes së tij. Profesori i Kolumbias i tha Zërit të Amerikës se e sheh ngritjen e memorialit në vazhdën e afërsisë së kryeministrit të Shqipërisë Edi Rama dhe Presidentit turk Recep Tayyip Erdogan. Zëri i Amerikës: Prof. Phillips, së fundmi

Phillips: Memoriali turk s’ka vend në Tiranë, shqiptarët ta refuzojnë!

Analisti amerikan David Phillips thotë se memoriali për viktimat e grushtit të dështuar të shtetit në Turqi, nuk kishte vend në Tiranë dhe se autoritetet duhet të sqarojnë rrethanat e ngritjes së tij. Profesori i Kolumbias i tha Zërit të Amerikës se e sheh ngritjen e memorialit në vazhdën e afërsisë së kryeministrit Edi Rama dhe Presidentit turk Recep Tayyp Erdogan. Kolegia Keida Kostreci bisedoi me Profesorin Phillips: Zëri i

Besimtarët përplasen me policinë izraelite në vendin e shenjtë të Jerusalemit

Besimtarët myslimanë janë përplasur me forcat e policisë së Izraelit të dielën gjatë lutjeve në Jerusalem për shënimin e festës së Kurban Bajramit. Shërbimet spitalore palestineze deklaruan që së paku 14 persona janë plagosur, një në gjendje të rëndë, në përleshjen me policinë në lokacionin e shenjt. të cilit myslimanët i referohen si xhamia Al-Aksa ndërsa hebrejtë i referohen si Mali i Tempullit. Autoritetet kanë deklaruar se katër policë janë

Tornado e rrallë godet Luksemburgun, 19 të plagosur (VIDEO)

Autoritetet thonë se janë dëmtuar 160 banesa nga erërat e forta që goditën qytetet Petange dhe Kaerjeng, që ndodhen shumë pranë kufirit me Francën dhe Belgjikën. Pamjet e publikuara në rrjetet sociale tregojnë tornadot me shpejtësi deri në 128 km/h që shkatërrojnë çatitë e banesave, makinat dhe rrëzojnë pemë. Kryeministri i Luksemburgut bëri me dije se është ngritur një grup emergjence për këtë fatkeqësi dhe qeveria do t’u vijë në

Haxhinjtë nga Maqedonia kanë arritur në Arafat, njofton BFI

Haxhinjtë që udhëtuan me Bashkësinë Fetare Islame në RMV krahas kënaqësisë shpirtërore me kryerjen e ibadeteve vullnetare si namazi, tavafi, vizitat dhe lutjet që po bëjnë, hoxhallarët që janë në karavanin udhëheqës të të gjitha qyteteve për t’iu ofruar edhe një kënaqësi shpirtërore dhe për tua përkujtuar obligimet e tyre haxhinjëve filluan me organizimin e programeve fetare ku mbahen ligjërata, lexohet Kur’an, këndohet mevlud dhe ilahi. Për të kryer farzin