Realiteti2 Realitetii2

Kimete Berisha jep detaje se pse Albin Kurti konsiderohet si Isa Boletini

Publicisjta e njohur, Kimete Berisha përmes një shkrimi në profilin e saj Facebook ka komentuar zhvillimet e fundit në Shqiperi. Ajo mes tjerash, ka dhënë disa nga arsyet se pse presidenti francez, refuzoi shqiptarët. Berisha ka folur edhe për liderin e VV-së, Albin Kurti. Ndërsa, ka nënvizuar se, “Macron ka pritur që Edi Rama ta lyej trupin me hudhër si Salvador Dali e të shkoj ashtu i lyer në takim

A do t’ia kërkojë Albin Kurti dorëheqjen Aleksander Lumezit?

Lëvizja Vetëvendosje kishte organizuar protestë kundër Kryeprokurorit të Shtetit, Aleksander Lumezi. Mirëpo, Albin Kurti prej se është shpallur fitues i zgjedhjeve e ka kursyer njeriun më të rëndësishëm në sistemin e drejtësisë Albin Kurti të paktën me deklarata i ka shpallur paqe Kryeprokurorit të Shtetit, Aleksander Lumezi. Prej se ka dalë i pari në zgjedhje, Kurti ka folur për vetting në drejtësi por jo edhe largimin e Kryeprokurorit nga pozita.

Shek Hallaqi i Grupit të Kumanovës: 3vjet e 2muaj kam berë vetmi

Shek Hallaqi i cili po vuan burgun në Maqedonin e Veriut me rastin e ngjarjeve në Kumanovë me 9 dhe 10 maj të vitit 2015 ku nga përleshja mbetën të vrarë 8 policë dhe 10 pjestarë të grupit të Kumanovës. Hallaqi ka shkruar në profilin e tij në facebook. Ja reagimi i tij: 3vjet e 2muaj kam berë vetmi, 18muaj ne manastir po ma let e kam pas se kam

Dështimet e Edi Ramës për integrimin nuk janë dështime të shqiptarëve!

Këshilli Europian i tha JO hapjes së negociatave për anëtarësimin e Shqipërisë në BE. Gjermania formuloi një qëndrim më të butë, por Franca dhe Hollanda bashkë me Danimarkën e bllokuan propozimin gjerman për hapjen e bisedimeve të anëtarësimit me kushtet gjermane. Ato vunë veton dhe refuzuan një ceremoni me kushte për Tiranën zyrtare. Ishte një JO më e fortë se ajo e vitit 2016, 2017 e 2018. Ishte një JO

Vuçiqi e pranon: Nuk kemi shumë gjasa me Kosovën

Jam i shqetësuar për shkak të eskalimit potencial të konfliktit në regjion, por po punojmë që mos të vij tek ajo, ka thënë presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiq duke shtuar se vendi po armatoset sepse këtë po e bëjnë vendet përreth neve, shkruan “B92”, përcjell “Bota Sot”. “Unë jam i shqetësuar dhe punojmë që mos të ketë destabilizim në regjion. Iniciativa e Novi Sadit me Shqipërinë dhe Maqedoninë veriore për

Osmani kritikon BE-në: Nuk e mbajtët fjalën, thirreni për parime të cilët vetë i shkelët

Zv.kryeministri për Çështë evropiane në Qeverinë e Maqedonisë së Veriut ka thënë se ky është hap i rëndë për vendin dhe se Maqedonia nuk duhet të ik nga kjo rrugë duke punuar për reforma. “Thjeshtë si vend me të vërtet u kthyem në rrugën euroatlantike në kuptimin më të gjërë të fjalës. Dhe kjo nuk është vetëm konstatimi ynë ,por për këtë morëm edhe konfirmim nga Komisioni Evropian, nga fqinjët

Djali i Sorosit: Europa ta pranojë që vuan nga Albanofobia

“Poshtë sipërfaqes, gjallon një paragjykim dhe racizëm ndaj shqiptarëve etnikë në Europën Perëndimore, që nuk mund të mos shihet si faktor në refuzimin e Shqipërisë dhe Maqedonisë Veriore në Këshill”, kështu shkroi në Twitter, Alexander Soros, djali i filantropisit të njohur, themeluesit të Fondacionit të Shoqërisë së Hapur pas refuzimit që Shqipëria, por edhe Maqedonia e Veriut morën për negociatat në BE. “Europa duhet të pranojë që vuan nga Albanofobia”,

Guri i kufinit ka dishmitarë mbrapa

Nga Ilir Seci Fmijë i vogël kam qenë nji pranverë, kur kisha shkue te dajët e mi dhe me atë shendin e harenë e nipit te dajët, dola me ndihmue edhe une me ldirë arat para se me thye tokën me plug. Me u ldirë arat duheshin hjeke gurët, duheshin shkoqë çepujt e kollomoqit të mbetuna qysh nga vjeshta, kur ishin korrë arat. Çepujt e kollomoqit i mblidhshim në anë

Zmbrapsja e qëllimshme e Haradinajt nga aplikimi në Interpol

Kryeministri në detyrë Ramush Haradinaj, ditë më parë ka kërkuar shtyrjen e votimit për anëtarësim në organizatën ndërkombëtare të policisë INTERPOL, për vitin e ardhshëm, pikërisht në kohën kur mbahet mbledhja e Asamblesë së Përgjithshme të organizatës së sigurisë INTERPOL. Në një njoftim të Zyrës së Kryeministrit, thuhet se kjo ka ardhur si rezultat i rekomandimit të Ministrisë së Punëve të Jashtme, pasi kryeministri në detyrë i Republikës së Kosovës,

Ja çfarë u ndodhë Grupit Kumanova pasi publikojnë video në Facebook

29 të burgosurit e Grupit Kumanova tanimë janë në Burgun e Idrizovës, shkruan gazeta “Bota sot”. Kohëve të fundit ata kanë paraqitje edhe më të shpeshta në rrjetet sociale. Së fundit e kishin një të tillë ditë më parë. Mirëpo, çfarë u ndodhë pas këtyre paraqitjeve pjesëtarëve të Grupit Kumanova. Komandant Malisheva në paraqitjen e tij të fundit, zbuloi se menjëherë pas përfundimit të kësaj video dhe publikimit të transmetimeve