Realiteti Realiteti1

Labinot Tahiri: Kam ambicie për kryeministër ose president

Labinot Tahiri është një nga emrat më të lakuar në media. Labinot Tahiri ishte i ftuar në ‘ N’Kosovë Show’ ku nuk ka hezituar të flet për ambiciet e tij politike.. Ai ka qenë një nga këngëtarët e preferuar të publikut tonë por me inkuadrimin në politikë ka humbur një numër të fansave. Deputeti ka qenë i habitur nga dorëheqja e kryeministrit Haradinaj për të cilin thotë se ishte një

Ish-Presidentja Atifete Jahjaga kryeministre, zëvendëson Haradinajn?

Ramush Haradinaj, dy ditë më parë dha dorëheqje nga posti i kryeministrit për shkak të ftesës nga Gjykata Speciale, në cilësinë e të dyshuarit, shkruan “Bota sot”. Fakt ky që detyron vendin të shkoj në zgjedhje të parakohshme por nga ana tjetër, ekziston mundësia potenciale që të kemi një qeveri konsensuale. Emri i shumë përfolur nga shumë ftyra publike është i ish-Presidentës Atifete Jahjaga. Ndër ta, ka qenë edhe profesor

Haradinaj takohet me Metën, ja çfarë kanë biseduar

Kryeministri i dorëhequr i Kosovës, Ramush Haradinaj ka takuar Presidentin e Shqipërisë Ilir Metën me të cilin kanë këmbyer mendime rreth aktualitetit politik në Kosovë, Shqipëri dhe rajon. Postimi në Facebook: Kënaqësi e veçantë të takoj sonte në Prishtinë Presidentin e Shqipërisë, Ilir Meta, bashkë me vajzën Borën. Rast i mirë për të këmbyer mendime rreth aktualitetit politik në Kosovë, Shqipëri dhe rajon. Në proceset që po kalon Kosova, angazhimi

Ku ka më së shumti baktere në shtëpi?

Nëse keni pyetur ndonjëherë cilat janë gjërat më të ndotura në shtëpi, kjo është përgjigjja! “Shumica e njerëzve mendojnë që sipërfaqja e guaskës së WC-së është më e ndotura, mirëpo në të vërtetë shumë më të “rrezikshme” janë sipërfaqet e tjera si p.sh. ndërprerësit e rrymës dhe drejtuesit nga distanca”. Mirëpo, ajo që mbase është edhe më e fëlliqur janë disa nga sipërfaqet më të ndotura vërtet në kuzhinë! “Sipërfaqet

LSDM: Mickovski nuk mund ta mbroj krimin e Nikolla Gruevskit

Nga partia në pushtet LSDM thonë se Mickoski nuk mund ta mbron krimin e Nikolla Gruevskit. Është e vërtetë se Mickoski dështoi përsëri. Mickoski iku nga takimi i liderëve, por nuk drejtësia nuk ka ikje. Mickoski nuk do të mund të mbrojë krimin e Nikolla Gruevskit, shefit të tij të vërtetë”, akuzojnë nga LSDM. Nga atje thonë se LSDM e tregoi se krimi për ne nuk njeh ngjyra partiake. “Teksti

Reagon ASH-Kumanovë, kundër grafiteve antishqiptare

Ka reaguar Aleanca per Shqiptaret-Kumanove, pas publikimit te lajmit ne lidhje me shkresat anti-shqiptare te shfaqura ne Kumanove, njofton Realitetit. Permes postimit ne facebook shprehen keshtu: “Reagim: ASH Kumanovë reagon ashpër,kundër grafiteve me përmbajtje raciste që janë shfaqur nëpër disa vende në Kumanovë, me çrast hapur kërkohet vdekja e shqiptarëve. Ky veprim nuk ka ndodhur për herë të parë, por është përsëritur edhe në të kaluarën disa herë, dhe se

Kurti: Zgjedhje? Po. Kur? Menjëherë.

Tri arsye pse Presidenti duhet t’i thërrasë partitë politike për datën e zgjedhjeve pa patur nevojë ta rilexojë nenin 95, pika 5, të Kushtetutës së Republikës së Kosovës: 1. Kuvendi i Kosovës i është nënshtruar një deformimi të dyfishtë të vullnetit të qytetarëve pas zgjedhjeve të 11 qershorit 2017: a) Shtator 2017: AKR kalon nga LAA te PAN dhe mundëson formimin e qeverisë; b) Maj 2018: një dyzinë deputetësh ikën

Shfaqen grafite antishqiptare në Kumanovë. MPB në gjum!

Grafite antishqiptare janë shfaqur kohëve të fundit në qytetin e Kumanovës. Pas një kohe të shkurtërt “paqeje” duke mos parë grafite apo shkresa raciste kundrejt shqiptarëve, sërish ditëve të fundit po shfaqen grafite/shkresa në zona të mirë banuara, njofton Realiteti. Qytetarët të shqetësuar kanë raportuar këtë rast në redaksinë tonë, duke e cilësuar si një akt tejet të ulët, seksist dhe racist kundrejt shqiptarëve. Është shqetësuese fakti që Ministria e

Mediat serbe: Ambasadori rus nesër ia dorëzon Vuçiqit mesazhin urgjent të Putinit për Kosovën

Ambasadori i ri i Rusisë në Serbi, Aleksander Botsan-Kharchenko, nesër do të takohet me presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq, të cilit do t’ia dorëzojë një mesazh të presidentit rus Vladimir Putin, që ka të bëjë me Kosovën. Ambasadori rus, siç njofton gazeta serbe “Blic”, të hënën për herë të parë do ta takojë presidentin serb, Aleksandar Vuçiq. Duke u thirrur në burime diplomatike, gazeta serbe shkruan se “Kharchenko do t’ia

Rriten eksportet e Shqipërisë në Kosovë, bien ato të Kosovës në Shqipëri

Kosova është ndër të paktat vende, për të mos thënë i vetmi, me të cilat Shqipëria po vijon me ritme pozitive rritjen e shkëmbimeve tregtare. Referuar të dhënave të INSTAT-it, rezulton se Shqipëria ka eksportuar në Kosovë rreth 3.2 miliardë lekë (mbi 26 milionë euro) mallra më shumë se në 6 mujorin e parë të vitit 2018.. Nga 11.1 miliardë lekë (rreth 91 milionë euro) që u eksportuan në Kosovë