Realiteti Realiteti1

Ditmir Bushati tregon detaje nga takimi me Albin Kurtin

Kreu i Vetëvendosjes, Albin Kurti në saje të vizitës në Tiranë është takuar edhe me ish-ministrin e Punëve të Jashtme të Shqipërisë, Ditmir Bushatin, shkruan Bota sot. Këtë e ka bërë të ditur përmes një postimi në rrjetin social Facebook vetë Bushati. I njejti ka shkruar se janë takuar dje në Tiranë me Kurtin derisa kanë diskutuar për sfidat që e presin si kryeministër i ardhshëm i Kosovës. “Me Albinin

Shkaktarët e Gjykatës Speciale kërkojnë shpëtim nga Albin Kurti

Gjykatën Speciale që u formua me iniciativën e Thaçit, nuk mund ta shfuqizojë Kurti Zyra e Prokurorisë së Specializuar të Republikës së Kosovës e zhvendosur në Hagë, ka rritur ditëve të fundit numrin e ftesave për intervistim të ish pjesëtarëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Ftesë nga kjo Gjykatë pranuan shumë personalitete të larta të Kosovës, ndër të cilët ishte edhe ish-kryeministri, Ramush Haradinaj. Në lidhje me ftesat që po

Me “Qeverinë Kurti” do të zbardhen vra.sjet e pasluftës, Krasniqi ka disa fjalë për pesë ish-udhëheqësit e SHIK-ut

Analisti dhe njohësi i zhvillimeve politike në vend, Faik Krasniqi, ka komentuar lajmin se pesë ish-udhëheqësit e SHIK-ut kanë arritur të futën në Parlamentin e Kosovës. Krasniqi konsideron se prania e tyre në Kuvendin e Kosovës nuk do të thotë asgjë lidhur me zbardhjen e vras.jeve të pasluftës. “Nuk do të thotë asgjë nëse “pesë ish udhëheqësit e SHIK-ut” kanë arritur të bëhen deputetë, për t’u zbardhur e vërteta e

ZYRTARI I VV-SË TREGON SE SI FILLOI KAPJA E POZITAVE TË LARTA NË KOSOVË, PËRMEND EDHE MAFIAN

Para se të angazhohej në politikë kryesisht në Lëvizjen Vetëvendosjen, Avni Zogiani ishte gazetar hulumtues. E kishte themeluar e drejtuar për një kohë të gjatë organizatën “Çohu!”. Sot është pjesë e Lëvizjes Vetëvendosje që pritet të vije në pushtet. Si një ish-gazetar, Zogiani ka shpjeguar nga përvoja e tij se si filloi kapja e pozitave më të larta në shtet, kryesisht nga partitë me rrënjë nga UÇK-ja, por pa e

Para Senatit Amerikan, Bugajski flet për dialogun Kosovë-Serbi

Para Komitetit për punë të Jashtme të Senatit Amerikan, u dëgjua edhe fjala e Janusz Bugajskit, Qendra për Analizë të Politikave Evropiane. Ai tha se bisedimet e ngrira midis Serbisë dhe Kosovës duhet të rinisin nëse të dy vendet duan të bëjnë përparime në institucionet ndërkombëtare. Bugajski u shpreh se dështimet e vazhdueshme për të arritur marrëveshje mbi normalizimin e marrëdhënieve, po e shtojnë frikën e radikalizmit politik dhe paqëndrueshmërisë

Norvegjezi investon 1.6 milion dollarë për të hedhur poshtë teorinë e Darwinit

Pronari i anijeve norvegjeze dhe një nga norvegjezët më të pasur, Einar Johan Rasmussen, ka investuar 1.6 milion dollarë në fondacionin “Biokosmos”, i cili synon të mohojë teorinë e Darwinit për evolucionin, duke promovuar teorinë pseudoshkencore të dizajnit inteligjent. Fondacioni ka bërë thirrje për një debat më të hapur mbi biologjinë dhe kozmosin, dhe grupi i synuar janë të gjithë ata që janë të interesuar për shkencë dhe çështje të

Konsumimi i kafesë pa ngrënë, një gabim që ju e bëni përditë

Kafeja është një nga pijet më të konsumuara për të nisur ditën çdo mëngjes. Shqiptarët në përgjithësi janë konsumatorë të mëdhenj të kafesë. Ka shumë konsumatorë që e pijnë kafenë me stomakun bosh, gjë që sipas ekspertëve të është një gabim i madh. Të dhënat shkencore tregojnë se pirja e një filxhani kafe me stomak bosh i shkakton organizmit një dëm të konsiderueshëm. Kur stomaku është bosh, kafeja çliron acid

Shqiptarët në zgjedhjet e SHBA-së: Dy kandidatë për këshilltarë bashkiakë në Connecticut

Më 5 nëntor në SHBA mbahen zgjedhjet lokale. Mes kandidateve për këshillat bashkiake ka edhe shqiptarë. Jetlir Kulla, i cili ka shkuar fëmije në SHBA, kandidon për mandatin e tretë në këshillin bashkiak në qytetin Waterbury, ndërsa Visar Tasimi, i lindur në Amerikë për qytetin Naugatuck në shtetin e Connecticut. Waterbury, qyteti i pestë më i madh në Connecticut, është qendra e shqiptarëve atje ku jetojnë mbi 10.000 vetë në

NATO flet rreth stërvitjes serbe me rusët

NATO dhe Serbia janë partner dhe ne respektojmë të drejtën e Serbisë që të marr vendime sovrane në lidhje me stërvitjet që kryhen në territorin e saj, thuhet në përgjigje të shërbimit të NATO-së për “Radio Evropa e Lirë” (RSE) me rastin e stërvitjes ushtarake ruso-serbe “Mburoja sllave 2019”, shkruan “Politika”, përcjell “Bota Sot”. „Kjo është çështje e Serbisë dhe Rusisë” thuhet në përgjigjen për RSE nga selia e NATO-së.

Kurti: Duhet të jemi në shërbim të shtetit, e jo shteti në shërbim tonin

“Kuvendi është vendi ku deputetët dhe qeveritarët, shumica dhe pakica, kanë të përbashkët hapësirën dhe mënyrën”, tha Kurti. Lideri i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, nëpërmjet një deklarate publike në Facebook, ka bërë të ditur se çfarë ka thënë në Samitin e Paqes për Evropën Juglindore që po mbahet në Tiranë. Ai, ka thënë se për republikën demokratike është i rëndësishëm kuptimi që kanë deputeti dhe ministri. Sipas tij, këto dy